İhracatın Yıldızları yarışmasında müşterimiz sihirlielmalar.com e-ihracatta ikincilik ödülünü aldı! T-Soft e-ticaret
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Dünya Gazetesi ile DHL Express'in işbirliği ve Akbank'ın sponsorluğunda düzenlenen "İhracatın Yıldızları 2009" yarışmasının ödülleri 16/02/2010 tarihinde törenle dağıtıltı.Sihirli Elmalar yarışmada 2.likle ödüllendirildi.

Türkiye ihracatının ileri gitmesi ve ihracatın ülke ekonomisine katkısının arttırılması adına yapılan "İhracatın Yıldızları Yarışması'nın bu yıl 6'ncısı yapıldı. Firmaları ödüllendirmek suretiyle teşvik etmeyi amaçlayan yarışmada l dört kategoride toplam 18 ödül sahiplerini buldu. Toplam 41 firmanın başvurduğu "İhracatın Yıldızları" yarışmasında ilk etapta jüri tarafından finalistler belirlendi. Finalistler arasında jüriden onay alan 18 firma tertip edilen törenle ödüllerini aldı.

Sektörün ilgiyle izlediği ödül töreninde katılımcılara hitap eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dışa satımın ülkelerin üretimine, yatırım oranına ve istihdamına büyük katkı sunacağını vurguladı.Büyükekşi, ihracatın artışıyla ülkenin ileriye gideceğini, kapasitesinin ve refahının artacağını savundu.

TİM Başkanı şöyle dedi: "Türkiye, 2009'da ekonomik bir buhrana sahne oldu. Yılmadık, krizden nasıl çıkacağımızı enine boyuna tartıştık. Krizi fırsata çevirmeye çalıştık. Dünyayı dolaştık, 30'dan fazla ülkeye gitmeleri için ticaret heyeti oluşturduk. Çalışmalarımızla ihracatı 100 milyar doların üstünde tuttuk. 102 milyar doları yakaladık. Bu motivasyon bakımından önemli. İhracatçı firmalar, krize rağmen çalıştılar, kalifiye mallar ürettiler."

İhracatçıyı girişimci ruhun ayakta tuttuğunun altını çizen Mehmet Büyükekşi, 2023 hedeflerini ise 500 milyar dolar olarak açıkladı. Büyükekşi "Zaman innovasyon, tasarım ve markalarımızla dünyayı fethetme zamanıdır. Marka zamanıdır" ifadelerini kullandı.

Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı da Türk sanayisinin rekabete açıldığını, tüm güçlüklere rağmen hedeflerini tutturacağını kaydetti. 2001 krizinin ihracatla aşıldığından söz eden Yakıcı, dış satımın ekonomiye önemli katkılar yaptığını belirtti.

Ahmet Yakıcı sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, ekonomide bugün gelinen noktayı, enflasyon ve faiz oranlarını hayal dahi edemiyordu. Türkiye normalleşiyor, Türk ekonomisi normalleşiyor. İhracatta, üretimde önemli aşamalar kaydediyor.İşte tam da böyle bir ortamda ülkeyi güçlendirmek için daha fazla çalışmalı, üretim ve ihracatımızı arttırmalıyız. İhracatın yıldızları oldukça, innovasyon oldukça Türkiye ileri gidecektir."

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Törende yapılan açıklamaların ardından ödül törenine geçildi. Türkiye ekonomisinde ihracat payının arttırılmasına öncülük eden Hidromek yılın ihracatçısı, geçen yıla oranla ihracatını yüzde 99 oranında arttıran Trakya Tekstil ise İhracat Performans ödülünü aldı.