Shellshock Güvenlik Açığı İçin Koruma Önlemleri Gerçekleştirilmiştir T-Soft e-ticaret
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Shellshock Güvenlik Açığı İçin Koruma Önlemleri Gerçekleştirilmiştir

Shellshock Güvenlik Açığı İçin Koruma Önlemleri Gerçekleştirilmiştir

T-Soft e-ticaret sistemlerinde yeni bir yazılım geliştirmesi daha; Shellshock Güvenlik Açığı İçin Koruma Önlemleri Gerçekleştirilmiştir E-ticaret siteniz yeni özellikler ile daha da güçlü!

Shellshock güvenlik açığı ile ilgili yapılan teknik çalışmalar kapsamında 02.10.2014 Perşembe günü saat 00:00 01:00 zaman dilimi aralığında sunucularımızda sıra ile çalışmalar gerçekleştirmiş, bu süre zarfında sunucular bir süre kapalı kalmıştır.

Shellshock güvenlik açığı Unix platformlar üzerinde bugüne kadar meydana gelen en büyük iki tehditten biri olarak değerlendirilmektedir.

Linux işletim sistemleri, Apple tarafından kullanılan Mac işletim sistemleri Unix üzerinde çalıştığı için risk taşımaktadırlar. Android işletim sistemi kullanıcılar da aynı şekilde risk altındadırlar. Mac işletim sistemi kullanıcılarının da Apple tarafından bugün çıkarılmış olan yamasını yüklemeleri gerekmektedir.

Shellshock adlı bu güvenlik açığının yaklaşık 500 milyon cihazı etkileyebileceğinden söz edilimektedir. Bilgisayar korsanları bu açık sayesinde, Bash adlı 'komut dili yorumlayıcısını' kullanan tüm aletlerin kontrolünü ele geçirebilmekteler. Bu gelişme, hükümetlerden şirketlere, enerji santrallerinden trafik ışıklarının kontrolüne kadar çok geniş bir kullanıcı ağının zarar görebileceği anlamına gelmektedir.

Uzmanlar bu açığın çok kolay istismar edilemeyeceğini, yine de teknoloji üreticilerin bir an önce açığı onarabilecek bir 'yama' geliştirmesi, kullanıcıların da bu 'yamaları' elektronik cihazlarına yüklemeleri gerektiğini söylemektedirler.

Seclists ve National Vulnerability Database’in internet sitelerinde konuya ilişkin detaylara ve Shellshock güvenlik açığının kodlarına ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili Wikipedia'da yer alan makaleye göz atmak için tıklayınız.

NIST (National Institute Of Standards And Technology) bu açık için 10 üzerinden 10 puanlık bir risk değerlendirmesi yapmıştır. Siteye ulaşmak için tıklayınız

Yazan:
Konu: Shellshock Güvenlik Açığı İçin Koruma Önlemleri Gerçekleştirilmiştir
Açıklama: T-Soft e-ticaret sistemlerinde yeni bir yazılım geliştirmesi daha; Shellshock Güvenlik Açığı İçin Koruma Önlemleri Gerçekleştirilmiştir
Yazan: T-Soft Destek
27.09.2014