Çoklu dil desteği geliştirilmiştir T-Soft e-ticaret
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çoklu dil desteği geliştirilmiştir

Çoklu dil desteği geliştirilmiştir

T-Soft e-ticaret sistemlerinde yeni bir yazılım geliştirmesi daha; Çoklu dil desteği geliştirilmiştir E-ticaret siteniz yeni özellikler ile daha da güçlü!

T-Soft e-ticaret sistemlerinde Çoklu Dil Desteği geliştirilmiştir.

Çoklu dil imkanları sayesinde, bir sitede birden çok dilde görüntülenme imkanı sağlanmıştır.

Çoklu dilde yayın yapılabilmesi sitenin tüm fonksiyonları ile ilave dillerde faaliyet göstermesi anlamına gelmemektedir. Olabildiğince kapsamı geniş tutularak ve sürekli geliştirmeler yaparak, çerçevesi günden güne genişleyen bir modellemesi bulunmaktadır.

E-Ticaret sitesinde çoklu dil ile çalışma modelinde, alfabe farkı gözetilmeden, Arap alfabesi, Kiril alfabesi gibi farklı karakterler ile çalışabilme imkanı ile birlikte, herhangi bir dilde site tam anlamı ile çalışmakta, ilave dillerde ise, belirlenen alanların yönetilmesi şeklinde çözüm geliştirilmektedir.

Örneğin İngilizce ana dil ile çalışan e-ticaret sitesinin tüm fonksiyonları ve detay parametreleri İngilizce olup, ilave dillerde de belirlenmiş alanların çevrimleri gerçekleştirilmektedir.

Çoklu dil desteği session - oturum teknolojisi ile çalışmakta olup, ziyaretçi dil seçimini yaptığı anda sadece o bilgisayarda, sitede hiç bir değişiklik olmadan, istediği dil ile siteyi gezebilmesine imkan sağlamaktadır.

Pratikte bir dil bloğunu Blok yönetiminde, istenilen yere sürükleyerek sayfada dil seçim imkanı sağlanabilir. Arzu eden müşteriler tasarımlarına uygun bir şekilde, sitenin değişik noktalarında, daha şık görünümler ile de dil seçim seçeneklerini müşterilerine sunabilmektedirler.

Dil modülünde kullanılan her ilave dil için ayrı bir lisanslama gerekmekte ve ücretlendirmesi olmaktadır. Projenin kapsamına göre maliyet değişebilmektedir.

Hazır temalarda kullanılabilmek üzere, ilave dil lisans maliyetleri, İlave Modüller bölümünde belirtilmiştir.

Ek her bir dil için yönetici panelinde, Ayarlar / Dil Yönetimi / Dil Dosyası Yönetimi bölümünden sitede görünen sabit kelimeler için karşılıklar belirtilmiştir.

Aşağıdaki resimde, dil dosyasında Rusça dili için olan kelime karşılıkları görünmektedir, bu şekilde kolayca yazılmaktadır

Kelime karşılıkları yazılırken, Bölüm alanından, parametre kategorileri seçilmekte, her kategoride ayrı ayrı detaylıca karşılık gelen kelimeler yazılabilmektedir.

Hali hazırda, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Azerice, Rusça dilleri için kütüphanede dil karşılıkları bulunmaktadır.

Yönetici panelinde, Ayarlar / Dil Yönetimi / Dil Seçimi bölümünde lisansı alınan dil seçeneklerinden hangisinin aktif olacağı, müşterilerin hangilerinde seçim yapabileceği ve sitenin ön tanımlı olarak açılacağı dil belirtilebilmektedir.

Sitedeki sabit kelimeler dışında, değişken içeriklerinde dil seçimine göre değişmesi önemlidir.

Örneğin ana sayfada bulunan banner alanlarının, her dilde ayrı olarak çalışılması ve o dillere göre hazırlanmış görsellerin yerleştirilmesi gerekmektedir veya yerel dil için gösterilen bir bannerin, diğer dil erişimlerinde gereksiz olabileceği değerlendirilip, gösterilmek istenmeyebilecektir. Bu durumda da, T-Soft'un eşsiz blok mimarisinin dil tercihleri ile zenginleştirilmesi sayesinde çözüm üretilmiş olmaktadır.

Aşağıda görünen resimde blok düzenleme ekranında blok başlığının farklı dillerde nasıl yazılacağı görünmektedir. Yine herhangi bir blokun sadece belirli bir dilde görünmesi de buradan yönetilebilir.

Örneğin bir banner için blok oluşturulmuşsa, o bloğun sadece Türkçe dilinde görünmesi isteniyorsa, blok düzenleme ekranında Görünüm kısmında Türkçe seçmek yeterli olacaktır. Bu sayede dil tercihlerinde farklı içeriklerin gösterilebilmesi de sağlanmaktadır.

Ürün ile ilgili bilgiler de farklı dil seçenekleri bazında yönetilebilmektedir. Ürün düzenleme penceresinde Dil sekmesi açıldığında, her ilave dil için, ürün açıklaması, ürün adı, ek bilgi1, ek bilgi2, ek bilgi3, kısa açıklama ve dökümanlar alanları düzenlenebilmektedir.

Dinamik içerikler içerisinde düzenlenebilir alanlardan birisi de Kategoriler'dir. Her bir kategori için, farklı dillerde olan adları aynı şekilde, dil sekmesinden yönetilebilmektedir.

Müşterinin alışveriş sırasında, ödeme seçenekleri sayfasına geldiğinde, ödeme yöntemlerinin de her dil için karşılıkları girilebilmektedir. Siparişler / Ödeme Seçenekleri sayfasında bir ödeme yöntemi işaretlenip, Dil yönetimi tıklandığında ilave diller için, ödeme yöntemlerinin isimleri yazılabilmektdir.

İçerik sayfalarında, her sayfa adı ve içeriğinin de içerik yönetimi bölümünden dil karşılıkları girilebilmektedir. Bu sayede Hakkımızda sayfası gibi kurumsal bilgilerin ve benzer içerik sayfalarının da dil seçeneklerine göre düzenlenebilmesi sağlanmıştır.

Bir ürün detay sayfasının İngilizce dil için görünümü aşağıdaki gibi olmaktadır.

T-Soft e-ticaret sistemleri ile, tek proje de çoklu dilde yayın yapabilmenin farklılığını yaşayın.

Artık 70 milyona değil, milyarlarca tüketiciye satış yapabilirsiniz.

Yazan:
Konu: Çoklu dil desteği geliştirilmiştir
Açıklama: T-Soft e-ticaret sistemlerinde yeni bir yazılım geliştirmesi daha; Çoklu dil desteği geliştirilmiştir
Yazan: T-Soft Destek
23.06.2014