Menüyü Kapat
Türkçe
Türkçe
English
ARAMA MOTORU
OPTİMİZASYONU
Her sanal mağaza arama motorlarında yapılan aramalarda en üst sıralarda yer almak ister. Çünkü tüketiciler e-ticaret sitelerine arama motorları sayesinde ulaşmaktadır. Çoğunlukla ilk sayfadaki sonuçların ötesinde bir araştırılma yapılmaz, ancak ilk sayfada çıkan sonuçlar tatmin etmiyorsa, diğer sayfalara göz atılır. Dolayısı ile arama motorlarında arama sonuçlarında ilk sayfada mümkünse ilk sıralarda yer almak çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu sanal mağazanın üst sıralarda yer alması açısından önemlidir. Arama Motoru Optimizasyonu ; Gerek bir kurumun tanıtımı açısından ve gerekse o kurumun dünyanın herhangi bir yerindeki çocuktan-yaşlısına potansiyel müşterilere ulaşması ve kazancını katlaması açısından gerçekten de stratejik önem taşımaktadır. Arama motoru optimizasyonu yaparak arama motorlarında sıralamalarda ilk sayfalarda daha üst sırada çıkarak daha çok kullanıcıya reklam bedelleri ödemeden ulaşırsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu
  • Site Dışı Çalışmalar
  • Sanal mağaza dışındaki faaliyetler için, bir çok şirket kurulmuş ve faaliyet göstermektedir. Burada amaç arama motoruna sitemizin "Bilinen", "Sevilen", "Tanınmış", "Yaygın Kullanılan", "İlgili Sektörde Faaliyet Gösteren" bir site olduğu mesajını vermektir. İşin bu kısmında satın alacağınız e-ticaret yazılımının bir etkisi olmayacak ve farklı çalışmalar yapmanız gerekecektir. Bu hizmetler için ücret ödemek istemez iseniz, İnternette bloglarda, forumlarda, site rehberlerinde sitenizin mümkün olduğunca çok yer almasına çalışmalısınız.
  • Site İçi Çalışmalar
  • E-ticaret sitesi içi optimizasyonlar konusunda ise, satın aldığınız yazılım sürekli kendini yenilemeli ve arama motorlarının algoritmalarına uygun olarak, e-ticaret sitesinin içeriğini en iyi şekilde ifade edebilmelidir. T-Soft e-ticaret yazılımı on yılın üzerinde bir süredir bu konuda ar-ge çalışmaları yapmakta, müşterilerinin arama motorlarından daha fazla ziyaretçi alabilmeleri için mimarisini sürekli geliştirmektedir.
Link Yönetimi Modülü T-Soft eticaret sistemleri, on yılı aşkın süredir, ar-ge gücünün önemli bir kısmını sürekli olarak arama motoru optimizasyonu ve performansı üzerine yoğunlaştırmıştır. Kullanıcılarının reklam maliyeti olmadan, arama motorlarında üst sıralara çıkmasına imkan sağlamış ve gelirlerinin artmasına katkıda bulunmuştur. Dünyada ilk defa kendi geliştirdiği "Link Yönetimi" mimarisi ile kendisi ile yarışmaya devam etmektedir. Link yönetimi modülü e-ticaret sitesinin tüm sayfalarının tek bir panel üzerinde görüntülenip, takip edilebilmesi ve bu sayfalar üzerinde işlem yapılabilmesine imkan tanır. Link yönetimi modülüne yardımcı olarak geliştirilen Link Tipi Ön Tanım Ayarları ve 404 Hata Raporları bölümleri de bu modülü tamamlayıcı diğer modüllerdir. Link yönetimi panelinin ana ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.
 • Numaralandırılmış bölümlerden itibaren anlatırsak;
 • 1

  Link:

  e-ticaret sitesinde yer alan linktir. ürün, kategori, marka vb. sitede yer alan herhangi bir link olabilir.
 • 2

  Yönleneceği Link:

  Bir link başka bir linke yönlenmekte ise, buradan yönlendiği link görünmektedir. Bu yönlendirme 301 yönlendirme olarak gerçekleşmektedir. Link yönlendirme sayesinde, arama motoru, eski sayfayı ziyaret ettiğinde, artık öyle bir sayfa olmadığı, bundan sonra o sayfa yerine yeni bağlantının değerlendirilmesi gerektiği bilgisini alır. Böylece sayfa silindiği için e-ticaret sitesinin puanını düşürmez, tam aksine yeni sayfayı belirttiği için puanını artırır. Arama motorunun en rahatsız olduğu şeylerden birisi de, kullanıcısının yanıltılmasıdır. Olmayan bir sayfaya müşteriyi yönlendirme onu kullanıcısına mahcup edeceği gibi, siteye olan güvenini de azaltacaktır.
 • 3

  Tip:

  Sayfanın türünü ifade eder, bu bir kategori sayfası mı, marka sayfası mı, etiket sayfası mı, blog sayfası mı bunun anlaşılmasını sağlar. Sayfa tiplerine sayfaların önceliklerini belirlemede önemlidir.
 • 4

  Pagerank:

  Arama motorunun sitenin ilgili sayfası için verdiği bir puanlama kriteridir. Bu bilginin site yöneticisi ile paylaşılarak strateji geliştirilmesi sağlanır.
 • 5

  Aylık Hit:

  İlgili sayfanın, bulunulan ayda kaç ziyaretçi aldığını gösterir.
 • 6

  Değişim:

  Sitemap üzerinden arama motoruna bildirilen yapıda, sayfanın ne sıklıkta değiştiğinin bilgisinin yönetilmesini sağlar.
 • 7

  Öncelik:

  Sitemap üzerinde sayfanın önceliğini belirterek, arama motorlarına yardımcı olur ve hangi sayfanın daha önemli olduğunu bizzat e-ticaret sitesi nin kendisi, arama motoruna iletmiş olur.
 • 8

  Oluşturulma Süresi:

  Sayfanın kaç gün önce oluşturulduğunu gösterir. Eski sayfalar değerlidir ve işlem yapmadan önce iyi düşünülmesi gerekir, bu konuda site yöneticisi bilgilendirilmiş olur.
 • 9

  Yönlendirilme Süresi:

  Sayfanın bir başka sayfaya yönlendirilmesi sağlanıyorsa, bu yönlendirmenin kaç gün önce yapıldığını belirtir.
 • 10

  Not:

  her sayfa ise ilgili arama motoru optimizasyonu konusunda bazı çalışmalar yapılabilmektedir. Not alanına bu konuda bilgiler girilerek, bilginin kaybolmaması sağlanır. Örneğin şu forumda şöyle bir yazı yazıldı ve link verildi.
 • 11Sayfa ile ilgili yapılan çalışmalar için rakamsal ikonlar oluşturulmuştur.

  Bu rakamların her biri bir anlam için atanabilir, böylece e-ticaret yöneticisi takibini yapmış olur. Örneğin; 1 numaralı ikon, açılmış bir blogda ilgili sayfa için bir makale yazıldığını ve oradan bir bağlantı verildiğini ifade edebilir. Bu şekilde makale yazılan sayfalar için 1 numaralı ikon işaretlenir. Sonra bu işaretli sayfalar filtrelenerek, hangilerinde çalışma yapılmış kolayca bulunmuş olur. Arama motoru optimizasyonunda başka sitelerden ilgili sayfaya bağlantı alınması veya ilgili sayfa ile ilgili bir makale yazılması çok değer ifade eder. Bu konuda yapılan profesyonel çalışmalar, sitenin ilgili kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda çıkmasında büyük katkı sağlayacaktır.

  12SEO Bilgilerini Gösterme: Bağlantı tıklandığında, sayfada 3 yeni sütun görünecektir.

  Bu sütunlarda her bir sayfa için hangi Başlık, Anahtar Kelime ve Açıklama yer aldığı görünecektir. Arama motorları her sayfa için ayrı bir başlık ve açıklama olmasına önem gösterir, bunun özgün bir şekilde yapılması sitenin ve sayfanın puanını yükseltecektir. Bu bölüm sayesinde diğer özellikler ile birlikte bu bilgiler de görünmüş olacaktır.

  Aşağıdaki resimde ekran görüntüsü yer almaktadır.

 • 13

  İçe Aktar :

  Farklı bir yazılımdan T-soft e-ticaret sistemlerine geçmeyi tercih eden e-ticaret projelerinde, eski bağlantılarının yenilerine yönlendirilmelerinin toplu yapılabilmesi için Excel üzerinden içe aktarma imkanı tanır. Bu sayede eski bağlantı adreslerini tıklayan ziyaretçiler yeni sayfalar doğru bir şekilde yönlenecek, bu bilgi arka planda arama motoruna iletilecek ve arama motorunun kısa süre içinde kendini güncellemesi sağlanacaktır.
 • 14

  Dışa Aktar :

  T-Soft dünyanın en başarılı e-ticaret yazılımı olmakla birlikte, aynı zamanda kendisine en çok güvenen e-ticaret yazılımıdır. Eğer bir e-ticaret sitesi T-Soft'tan ayrılmak isterse, hiç bir kayıp yaşamadan ayrılabilmesi için mevcut sayfa bilgilerinin de en doğru şekilde verilebilmesi bu bölümden yapılabilecektir.
 • Keşfet:

  Bu bağlantıya tıklandığında bir pencere açılacak ve ilgili sayfa ile ilgili farklı bilgilere ulaşılabilmesi sağlanacaktır.

  Google Önbellek Görüntüsü:

  Sayfanın Google üzerinde nasıl göründüğünü belirtir.

  Google Salt Metin Görüntüsü:

  Sayfanın Google üzerindeki metinlerini gösterir.

  Google Geriye Dönük Bağlantılar:

  Sayfanın hangi sayfalardan bağlantı aldığını Google üzerinde gösterir.

  Google İlişkili Sayfalar:

  Google üzerinde bu sayfanın ilişkili olduğu diğer sayfaları gösterir.

  Google Yapısal Test Aracı:

  Rich Snippets ile e-ticaret sitesinde ürünlere ait bilgiler, parametrik olarak arama motoruna en doğru şekilde ifade edilir. T-Soft bu konuda öncü olmuştur ve en başarılı çözümü sağlamaktadır Bu bağlantıdan da yapılan çalışmaların ne ölçüde doğru yapıldığı kontrol edilmiş olur.

  Twitter Sonuçları:

  Bu sayfa ile ilgili Twitter üzerinde daha önce oluşturulmuş kayıtları görüntüler.

  Archive.org Görüntüsü:

  Archive.org sitesi internetteki her sayfayı indeksleyen bir sitedir. Buradan bu sayfanın geçmişte kaydedilen görüntülerine kolayca ulaşılmış olacaktır.
 • 16

  Yönlendirme Ekle:

  Bağlantıya tıklandığında aşağıda görünen pencere açılacaktır. Bu pencereden bir sayfanın sitedeki başka bir sayfaya yönlenmesi sağlanabilmektedir.
  17

  Düzenle:

  Seçili sayfanın düzenlenmesini sağlar, bu bir ürün sayfası ise ürün düzenleme penceresini açar, kategori sayfası ise, kategori düzenleme penceresini açar ve sayfa ile ilgili detaylı düzenlemeye imkan tanır.
  18

  Filtrele:

  Bir çok kriter ile aranılan sayfanın filtrelenerek kolayca ulaşılabilmesini sağlar. Yönetici panelinde, Bölümler / Link Yönetimi / Link Yönetimi başlığı üzerinden modüle erişilebilmektedir.
  Link yönetimi modülü tüm paketlerimizde standart olarak gelmektedir.
404 Hata Raporlama ve İşlem Modülü Arama motorlarının en rahatsız olduğu konuların başında habersizce kaldırılmış sayfalar gelmektedir. E-ticaret siteleri, silinen sayfaları, adresi değişen sayfaları, doğru bir şekilde yönetmeli ve uygun sayfalara yönlendirerek, arka planda da bunu arama motorlarına bildirmelidir. Bu analizi yapabilmek ve bu sayfaları yönetebilmek için 404 Hata Raporları isimli bir bölüm geliştirilmiştir. Bu bölüm yazılımsal olarak karşılıksız sayfa ve resimleri takip etmekte ve bu bağlantılar ile ilgili işlem yapabilmektedir. Sunucu tarafından takip edilen 404 Hataları için önceden bu yana bulunan İstatistikler / Diğer Ziyaretçi İstatistikleri / Hata İstatistikleri ve İstatistikler / Diğer Ziyaretçi İstatistikleri / Link Hatası İstatistikleri bölümleri de raporlama yapmaya bir taraftan devam etmektedir. Aşağıda 404 Hara Raporları bölümünün genel görünümü yer almaktadır.
 • Maddeler halinde özellikleri inceleyelim;
 • 1 Çalışmayan dosyayı gösterir. Burada her görünen kayıt anlamlı da olmayabilir, incelenerek değerlendirilmesi gerekir. Örneğin e-ticaret sitesi üzerinde adres satırında rastgele bir sayfaya girilmeye çalışılırsa bu rapor ekranında hemen görünecektir.
 • 2Çalışmayan sayfanın yönlenmiş olduğu sayfayı gösterir. Örneğin 4.kayıtta, bir sayfa başka bir sayfaya yönlenmiştir.
 • 3Link Sayacı, bu sayfanın belirli tarihler arasında kaç defa ziyaret edildiğini gösterir. Böylece karşılıksız olan bu sayfanın önemi ortaya çıkmış olacaktır.
 • 4Referans, bu sayfaya kaynak veren sayfayı gösterir, referans her zaman tespit edilemeyebilir.
 • 5İlgili referans üzerinden kaç kere yönlendirme yapıldığını gösterir. Bir sayfaya 10 kere erişilmeye çalışılmış olabilir. Bunun kaç tanesinin, ilgili referans üzerinden gerçekleştiği bu bölümden anlaşılmaktadır.
 • 6İlk tespit tarihini belirtir.
 • 7Son tespit tarihini belirtir. Güncel olmayan kayıtlar bu bilgi sayesinde çok önemsenmeyebilir.
 • 8Ön Tanımlı Yönlendirme ile çalışmayan tüm sayfaların sabit bir sayfaya yönlenmesi sağlanabilir. Örneğin tüm çalışmayan sayfalar, blog bölümüne yönlendirilebilir. Bu konuda bir işlem yapmadan önce, iyi düşünülmesi gerekmektedir. Standart olarak karşılıksız sayfalar 404 mesajı vererek bir karşılama sayfasına yönlenmekte ve bu sayfaya ait içerik blok yönetimi bölümünden yapılabilmektedir.
 • 9Dışa aktar ile raporda yer alan sayfalar Excel olarak dışarı aktarılır.
 • 10Diğer 404 Hataları bölümüne geçiş yapar, bu sayfada sunucu tarafından tespit edilen karşılıksız sayfalara ulaşılır.
 • 11Yönlendirme Ekle ile karşılığı olmayan bir sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi sağlanır. Bu işlem 301 olarak gerçekleştirilmektedir.
  12Filtrele bağlantısına tıklandığında, bir men açılmakta ve detaylı olarak filtreleme yapmaya imkan sağlanmaktadır. Bu sayfada 20.000 kayıt yer alabilmektedir. İşlem yapılan kayıtların silinmesi faydalı olacaktır. Silinen kayıtlar ile ilgili işlemler iptal olmayacak sadece rapor sayfasından silinecektir. Yeni kayıtların hemen alınabilmesi için Veritabanını Güncelle bağlantısı tıklanabilir. Bölüme ulaşmak için, yönetici panelinde, Bölümler / Link Yönetimi / 404 Hata Raporları bağlantısı kullanılmaktadır.
T-SOFT E-TİCARET SİSTEMİNİN ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU ÖZELLİKLERİ:
1
Kategori sayfaları bağlantı adreslerinde temiz URL kullanımı
E-ticaret sitesinde bulunan kategori sayfalarının bağlantı adresleri, arama motorlarının dikkat ettiği konulardan bir tanesidir. Arama motoru sayfa adresine bakarak, o sayfanın ne ile ilgili olduğu konusunda bilgi sahibi olmaktadır. Satışı yapılan kategoriyi ifade eden, en anlaşılır ve kısa isim en uygun olandır.
Not: Resimde yer alan, Arnica kategorisi sayfasına ait sonuç, Google arama motorunda yazıldığında ilk sırada çıkmaktadır.
2
Ürün sayfaları bağlantı adreslerinde temiz URL kullanımı
E-ticaret sitesinde bulunan ürün sayfalarının bağlantı adresleri arama motorlarının dikkat ettiği konulardan bir tanesidir. Arama motoru, sayfa adresine bakarak, o sayfanın ne ile ilgili olduğu konusunda bilgi sahibi olmaktadır. Satışı yapılan kategoriyi ifade eden en anlaşılır ve kısa isim en uyugn olandır.
Not: Resimde yer alan MaraşMarket ürün sayfası Google arama motorunda "Kahramanmaraş Tarhanası" yazıldığında ilk sırada çıkmaktadır.

3
Marka sayfaları bağlantı adreslerinde temiz URL kullanımı
Çoğu zaman müşteriler, markaları arayarak e-ticaret sitelerine ulaşırlar. Marka sayfalarında özgün ve temiz URL kullanımı bu yüzden önemlidir. Eğer marka dar bir kategoriye özgün ürünler içeriyorsa "www.alanadi.com/marka" şeklinde, geniş bir kategoriye özgün ürünler içeriyorsa, "www.alanadi.com/marka-kategori" şeklinde bağlantı adresleri oluşturulabilir.
4
E-ticaret sitesinde bulunan tüm sayfaların bağlantı adreslerini yönetebilme imkanı
Site içerisinde yer alan onlarca sayfa bulunmaktadır, üye kayıt, üye giriş sayfası, içerik sayfaları, blog sayfaları, iletişim sayfası, site yorumları, ürün yorumları, haberler vb. bu sayfaların her biri arama motorunun indekslediği ve ziyaretçileri gönderebileceği sayfalardır. Adreslerin yönetilebilir olması arama motorlarından gelen ziyaretçilerin de sayısına olumlu etki sağlayacaktır.

5
Sayfa bağlantı adreslerinin uzantılarının yönetilebilmesi imkanı
Arzu eden müşterilerimiz, bağlantı adreslerinde bir uzantı kullanmayabilirler. Üstte yer alan örneklerde uzantılar kullanılmamıştır. Bazı müşterilerimiz ise bazı bölümlerde farklı uzantılar tercih edebilmektedirler. Örneğin ürünlerde ".html" uzantısı kullanıp, diğer sayfalarda uzantı hiç kullanılmayabilmektedir. Bu kullanım şekli, aynı dosya adının farklı sayfalarda kullanılabilmesine imkan tanımaktadır.
6
Sitemap özelliği
E-Ticaret siteleri bir çok sayfa içerdiği için, bu sayfaları arama motorlarının taraması çok zaman alabilir, bu süreyi azaltmak ve arama motoruna en doğru bilgiyi sunabilmek için yazılımda arama motorunun kullanabileceği SiteMap olması çok önemlidir.
T-Soft e-ticaret sistemi kullanıcıları, daha ilk günden arama motorlarına SiteMap ile içeriklerini kolayca bildirebilmektedirler.
alanadiniz.com/xml/sitemap/sitemap.xml adresinden sitemap incelenebilmektedir. Örnek bir resim site haritası için tıklayınız
7
Modül bazında varsayılan sitemap değişim sıklığı yönetebilme imkanı
Sitemap üzerinden arama motorları, e-ticaret sitesinde bulunan sayfalardan haberdar olarak indekslenmesini yaparlar, arama motoruna sitemap üzerinde gönderilecek bilgiler de önemlidir. Bu kapsamda sitede yer alan ana modüller bazında, varsayılan sitemap değişim sıklığı bilgisinin yönetilebilmesi mümkün hale getirilmiştir. Resimde de görülebileceği gibi, modüller bazında, sitemapte gösterme, Asla değişmez, saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık değişir, gibi bilgilerin paylaşılması mümkündür.
8
Modül bazında varsayılan sitemap öncelik değerlerini yönetebilme imkanı
Sitemap üzerinde paylaşılan bilgilerden bir tanesi de, öncelik değeridir. Her sayfa için bu değere bakılarak, site içerisindeki diğer sayfalara kıyasla önceliğin belirtilmesi sağlanır, burada düşük değer vermek, o sayfa önemsizdir anlamına gelmez, aynı e-ticaret sitesinin diğer sayfaları arasındaki önceliği belirtmeye yarar. Bu özellik sayesinde modül bazında varsayılan değerler tanımlanabilmiş olmaktadır.
9
Resim sitemap dosyası oluşturabilme özelliği
E ticaret siteleri kendisini arama motorlarına ne kadar iyi ifade edebiliyorsa, o kadar üst sıralarda yer almaları da mümkün olabilmektedir. Arama motorları son zamanlarda resimlere öncelikli olarak yer vermektedir. Arama motorlarında özellikle Google arama motorunda, genel olarak üst sıralarda yer alabilmek, özellikle de resim aramalarında, ürün resimlerinin ilk görünen sonuçlarda yer alması için resim site haritası yapısı geliştirilmiştir.
www.alanadiniz.com/xml/sitemap/image_sitemap.xml bağlantısı resim site haritası adresidir. Google web sitesi yöneticisi araçlarından bu adres kayıt edildiğinde, resim aramalarında e-ticaret sitesi üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır. Örnek bir resim site haritası için tıklayınız
Teknolojinin akıl almaz bir hızla geliştiği günümüzde, bu hıza ayak uydurabilmek için, T-Soft e-ticaret ile çalışmanın önemi de o kadar artmaktadır. İyi bir alt yapı, iyi cirolar getirmekte, problemli sistemler girişimcileri işinden etmektedir.
10
Her kategori için üst bilgi içinde başlık, tanım, anahtar kelime alanların yönetim imkanı
Sitenizin her kategori sayfasında, Title(Başlık), Keywords(Anahtar Kelimeler) ve Description (Tanımlama) alanlarını isterseniz manuel olarak ayrı bir şekilde düzenleyebilir. İsterseniz daha önce tanımladığınız bir algoritma ile otomatik oluşturabilirsiniz.
11
Her ürün için üst bilgi içinde başlık, tanım, anahtar kelime alanların yönetim imkanı
Sitenizin her ürün sayfasında, Title(Başlık), Keywords(Anahtar Kelimeler) ve Description (Tanımlama) alanlarını isterseniz manuel olarak ayrı bir şekilde düzenleyebilir. İsterseniz daha önce tanımladığınız bir algoritma ile otomatik oluşturabilirsiniz.
12
Her marka için üst bilgi içinde başlık, tanım, anahtar kelime alanların yönetim imkanı
Sitenizin her marka sayfasında, Title(Başlık), Keywords(Anahtar Kelimeler) ve Description (Tanımlama) alanlarını isterseniz manuel olarak ayrı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.
13
E-ticaret sitesinde bulunan tüm sayfaların başlık ve tanımları yönetebilme imkanı
eTicaret sitesinin iletişim sayfası, içerik sayfaları, haberler, kampanyalar, blog, fotoğraf galerisi, video galeri, ürün yorumları, site yorumları, müşteri hizmetleri gibi sayfalarının da birbirinden bağımsız olarak başlık, anahtar kelime ve tanım sayfaları yönetilebilmektedir.
14
Şablon yönetimi ile arayüz kodlarına müdahale imkanı
Arama motoru optimizasyonu uzmanları, yazılımların arayüz kodlarına müdahale etmek istemektedirler. H1,H2 gibi etiketleri kendi çalışma şekillerine göre düzenlememek, optimizasyon amaçlı çalışmalar yapmak istemektedirler. T-Soft e-ticaret yazılımında, arayüz kodlarına müdahale edilebilmekte ve bir hiyerarşik düzende istenilen sayfanın kodlarına erişilerek düzenlemeler yapılabilmektedir.
Şablon yönetimi özelliği sayesinde optimizasyon uzmanları çok rahat bir çalışma ortamına kavuşmaktadırlar.
15
CSS yönetimi ile biçimlendirme özelliklerini yönetebilme imkanı
CSS - stil yönetimi sayfa kodlarının anlamlı görüntüler haline gelmesine imkan verir. Arama motoru optimizasyon uzmanları bu özellikleri kullanarak, kendi çalışma metotlarına göre düzenlemeler yapmak istemektedirler.
T-Soft e-ticaret yazılımında CSS dosyalarına erişim sağlanarak, düzenleme yapılabilmektedir.
16
CSS sıkıştırma teknolojisi
E ticaret sitesinde bulunan tüm CSS'ler birleştirilmiş ve sıkıştırılmıştır. Sayfa yüklenme süreleri azaltılmış ve trafik kullanımı da aşağı çekilmiştir. CSS dosyaları, sitelerde sayfaların biçimlendirilmesine yarayan kodların olduğu sayfalardır. Siteler büyüdükçe buradaki biçimlendirme dataları da büyüdüğü için bu dosyaların yüklenmesi zaman alabilmektedir. Yeni teknolojiler ile bu dosyalar sıkıştırılabilmekte ve çok büyük tasarruf sağlanabilmektedir.
"Peki tüm CSSler tek bir dosya olursa, sayfamızın tasarımını nasıl değiştireceğiz? Browserların Öğreyi Denetle araçlarını artık kullanamayacak mıyız? " diyen müşterilerimizin sesini duyuyor gibiyiz. Elbette ki kullandığınız yazılım T-Soft ise bütün bunlar düşünülmüştür. Eğer yönetici olarak E ticaret sitenize giriş yaptıysanız, ziyaretçi olarak siteye eriştiğinizde, CSS'ler sıkıştırılmamış olarak gelecek ve kolayca değiştirmek isteyeceğiniz CSS'e ulaşabileceksiniz. Sonrasında Stil Yönetimi bölümünden de tespit ettiğiniz CSS'i kolayca değiştirebilirsiniz. Tüm T-Soft E ticaret paketlerinde CSS sıkıştırma standart olarak müşterilerimize sunulmaktadır.
17
Google analytics uyumluluğu
Google arama motorunda Google analytics isimli programı ile, e-ticaret sitesi ile ilgili istatistikler kullanıcı ile paylaşılmaktadır. T-Soft e-ticaret sistemi kullanıcıları, bu programa üye olduklarında üyelik kodlarını yönetim panelinden kolayca yerleştirip, bu programı kullanabilmektedirler.
Google Analytics sipariş entegrasyonu ile sanal mağazada oluşan siparişler kolaylıkla Analytics programı üzerinden de takip edilebilmektedir.
18
İzleme kodları yönetebilme özelliği
SEO amaçlı olarak site içerisinde bazı kodların yerleştirilerek, sayfada bazı analizlerin yapılması gerekebilmektedir. Farklı SEO programlarının site içerisinde kod ekleme istekleri olmaktadır. Bu kodların birbirinden bağımsız olarak eklenebilmesi, tercihli olarak istenen bir tanesinin pasif edilebilmesi için izleme kodları bölümü geliştirilmiştir. İzleme kodları bölümüne Ayarlar / İzleme Kodları başlığından ulaşılabilmektedir. Yeni bir kod, </head> öncesine, <body> sonrasına, </body> öncesine eklenebilmektedir.
Yine üye onay sayfasında <body> </body> içine veya üye onay sayfasında </head> öncesine eklenebilmektedir. Sipariş sayfalarına yerleştirilmek istenen kodlar öncesindeki gibi sipariş yönetimi bölümünden yapılabilmektedir. Kodlar ile büyük güvenlik zaafiyetleri oluştuğu için, hangi tarihte, hangi ip adresinden, hangi kullanıcı eklediği kayıt altına alınmaktadır. İsteğe bağlı bir kod geçici olarak pasif edilebilmekte, kodların çalıştırma sırasının önceliği belirlenebilmektedir.
19
Ürün etiketleme özelliği
Ürün etiketleme modülünün çalışma esası şu şekildedir; Bir ürünün ilişkili olduğu diğer kelimeler o ürünün detay sayfasında bağlantı şeklinde görüntülenir. Birden fazla üründe aynı etiket kullanıldığında, ilgili etiket için oluşturulmuş www.alanadi.com/etiket adresli sayfada da, etiketin yazıldığı ürünler sanki bir kategori sayfası gibi görünür.
Arama motoru ilgili sayfayı indekslerken, ilişkili diğer bağlantıları da görür ve o sayfaları da indeksler, iki ilişkili sayfadan birinden diğerine verilen bağlantı çok değerlidir.
Aynı şekilde bu sayfalar üzerinden de arama motoruna ayrıca gönderilmektedir. Arama motorlarından daha fazla ziyaretçi alarak satış artırmaya katkısı olan bu özellik ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız
20
Canoncial Uyumluluğu
Bir sitede, aynı ürün grubunu sıralayan çok sayıda sayfa bulunması yaygın bir durumdur. Örneğin, bir sayfada alfabetik sırayla sıralanan ürünler görüntülenebilirken başka bir sayfada aynı ürünler fiyata veya dereceye göre listelenmiş biçimde görüntülenebilir. Canonical kullanım örneği; şeklindedir. Google bu sayfaların aynı içeriğe sahip olduğunu anlarsa, arama sonuçlarımız için yalnızca bir sürümü dizine ekleyebilir. Algoritmaları kullanıcının sorgusuna en iyi yanıt verdiğini düşündüğü sayfayı seçer. Bununla birlikte, kullanıcılar rel="canonical" özelliğine sahip bir öğesini sayfanın standart olmayan sürümünün bölümüne ekleyerek arama motorunda standart bir sayfa tanımlayabilir. Bu bağlantının ve özelliğin eklenmesi site sahibinin aynı olan içerikleri tanımlamasına ve Google'a şu öneride bulunmasına olanak verir: "Bu sayfaların tümünün içeriği aynı ve bu sayfa daha yararlı. Lütfen arama sonuçlarında bu sayfaya öncelik verin." Bu yeni seçenek, Google'ın standart olarak işleme koyması gereken sayfanın sürümünü site sahiplerinin önermesine olanak tanır. Google, hangi URL gruplarının aynı içeriğe sahip olduğunu belirlerken ve arama sonuçlarında görüntülenmek üzere en çok hangi sayfanın aramalarla ilgili olduğunu değerlendirirken bu öneriyi diğer uyarılarla birlikte dikkate alacaktır. Böylece aynı içeriklere sahip olan fakat farklı isimlerle erişilen sayfaların bir aldatmaca veya hata olmadığı açıkça Google'a anlatılmakta ve ilgili e-ticaret sitesinin kalitesi yükselmekte ve bulunabilirliği artmaktadır. Özellik tüm paketlerimizde bulunmaktadır. Aktifleştirilmesi için herhangi bir ayar gerekmemektedir.
21
Resim dosyalarında ALT etiketi kullanımı
Arama motorları resimlerin tanımlamasını resim dosyasının adından da ayrıca metin ile belirtilen ALT etiketinden tanımaktadır. T-Soft e-ticaret sisteminde ürün resimleri aynı zamanda Alt etiketi ile desteklenmekte ve arama motorlarına mesaj en iyi şekilde verilmektedir.
22
Rich snippets - yapılandırılmış veri kullanımı
Google Rich Snippets, e ticaret sitenizdeki verilerin, parametrik olarak, Google veritabanında kaydedilmesi, aramalarda uygun gelen sonuçlarda gösterilmesine dayanan bir etiketleme teknolojisidir. Bu teknolojinin çıkış amacı, sorguların altında içerik ile alakalı olarak tek satırlık bir bilgi verip, ziyaretçinin sayfanın ne ile alakalı olduğunu daha rahat anlayabilmesi için doğmuştur. Google sonuçlarında etkili değişikliklere sebep olacak bu etiketleme türü, e-ticaret siteleri için çok büyük önem etmektedir. Google Rich Snippets kullanımında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bu çalışma sonucunda e-ticaret sitesinde yer alan ürünün fiyatı dahi arama motorunda, arama sonucunda çıkabilecektir. Google webmaster araçları sayfasında, Arama Görünümü altında, yapılandırılmış veri bölümünde, yapılandırılmış verilerinizi görebilirsiniz.
23
Google Taxonomy kullanımı

Google her geçen gün, e-ticaret sitelerini normal birer yazı deposu olarak görmeden daha öteye giderek, sitedeki kategorileri, ürünleri, fiyatlarını her parametresini ayrı ayrı değerlendirip anlamlandırarak, sonuçlarda getirmeye başlıyor. Diğer taraftan Google bir insan gibi insiyatif kullanamayacağı için, e-ticaret sitelerinde bulunan detayların onun anlayacağı şekilde belirtilmesi gerekiyor.
Bu anlamda Google Taxonomy geliştirildi. Her ürün bir standartta kategorize edilerek, tüm dünyada aynı ürünün aynı kategoride anlaşılması için standartlar oluşturuldu.
T-Soft tarafında geliştirilen özellik ile, e-ticaret sitesinde bulunan tüm kategoriler Google Taxonomy ile eşleştirilerek, arama motoruna ilgili mesaj tam olarak verilmiş olmakta. Bu özellik artık Google üzerinde ürün reklamları yayınlamak için oluşturulmuş olan Merchant Center feed'lerinde de istenmektedir.
Google taxonomy listesine ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız
24
Tarayıcı Önbellekleme Özelliği
Arama motorlarında üst sıralarda görünme ve sitelerin hızlı açılması herkesin gündeminde olan iki önemli konu. Son zamanlardan Google arama motoru Tarayıcı Önbelleklemeyi de öncelikli veriler arasına aldı. Hem sitenin daha hızlı açılmasını sağlayan bu özellik hem de Google arama motorunda sitenin rakiplerine göre bir derece daha imtiyazlı olmasını sağlıyor.
Tarayıcı önbellekleme ziyaretçiler E-ticaret sitesini açtığında, resim, css ve js dosyalarını bir kere yükledikten sonra, tekrar sitenin başka sayfalarını gezerken veya aynı sayfaya tekrar geldiklerinde bu verileri tekrardan indirmemelerini sağlıyor. Bu sayede de site açılış süreleri daha da kısalıyor.
Her ikisi için de büyük fayda sağlayan bu özellik T-Soft E ticaret yazılımında geliştirilmiştir. Tüm paketlerimizi kullanan müşterilerimiz bu özellikten faydalanabilmektedirler. Özelliği aktifleştirmeye gerek bulunmamaktadır. Yazılım standardı olarak tüm paketlerimizde aktiftir.
25
SEO uyumlu otomatik resim dosya adı oluşturma
Arama motorları için resim dosyasının adı iki noktada çok önemlidir. Birincisi günden güne resim üzerinden arama yapanların sayısı artmakta ve ziyaretçiler resimler üzerinden e-ticaret sitelerine ulaşmaktadır. Bu yüzden arama motorları resim dosyası adından resmin ne ile ilişkili olacağını daha iyi anlayacağından dolayı, doğru isimlendirilmiş resimler kullanılan ürünler arandığında, doğru kullanım yapan, sanal mağazaya ait ürünler ilk sıralarda yer alacaktır.
İkincisi ise bir sayfadaki tüm parametrelerin anlamlı, ilişkili ve birbirini doğrular derecede olması arama motorunun ilgili kelimelerde ziyaretçiyi o sayfaya yönlendirmeyi sağlar. Bu açıdan bakıldığında da ürün adı, breadcrumb, rich snippets, resim adı gibi etkenlerin hepsinin anlamlı ve uyumlu olması, arama motorlarından daha çok ziyaretçi almayı sağlayacaktır.
T-Soft e-ticaret sisteminde, resim adı öncesinde ne olursa olsun, siteye yüklendiğinde, yazılım otomatik olarak SEO uyumlu bir şekilde isimlendirir ve site içerisinde resim adı ürün-adi.uzanti şeklinde görünür.
26
Favicon kullanım imkanı
İnternet tarayıcılarda bazı sitelerde sol üst köşede o sitelerin logolarının çok küçük bir şekilde göründüğünü bazen gözlemleriz, buna favicon denilmektedir. Son zamanlarda arama motorları bunun bir profesyonellik belirtisi olduğunu kabullenmekte ve sayfalarda olmasına önem vermektedir. T-Soft e-ticaret sistemlerinde favicon kullanım imkanı mevcuttur. Son zamanların popüler arama motorlarından yandex sonuçları listelerken, her kayıtın başında favicon varsa bu resmi de göstermektedir.
Resimde görülen "yatak odası takımları" aramasında, birinci ve üçüncü sırada çıkan iki sonuç T-Soft e-ticaret projeleridir. En solda sitelerin simgeleri görünmektedir. Ayrıca rich snippets verisi sayesinde arama motoru ürün fiyatlarını da listelemelere eklemiştir.
27
Bulunamayan sayfaları kayıt altına alma
Arama motorlarının en sevmediği konulardan birisi, bir sonuçta herhangi bir siteyi listeledikten sonra, siteden o sayfanın kaldırılması ve arama motorunun bundan haberinin olmamasıdır. Özellikle Google arama motoru, aranılan kelime ile ilgili doğru sayfaları getirmekle ün kazanmıştır.
Bir eticaret sitesinde bir ürün bir süre sonra silinebilir ve satılmayabilir, arama motorunda yapılan aramada bu sayfaya yönlendirilme yapılmışsa, Arama motoru kısa zaman içinde eticaret sitesinden bu konuda bir şeyler yapmasını bekler, yapılmadığı zaman puanını düşürür ve sıralamalarda aşağı çeker.
Google webmaster araçlarında, tarama bölümünde tarama hataları başlığında bu sayfalar gösterilmektedir. Aynı şekilde T-soft eticaret yazılımında da benzer bir kayıt yapısı bulunmaktadır. Olmayan bir sayfaya bir ziyaretçi girmek istediğinde, yazılım bunu kayıt altına alarak, 404 hata raporları sayfasında listelemektedir. Burada talep olduğu anda bu kayır oluştuğu için, henüz daha Google bile bunun farkında değilken site yöneticisinin farkında olması sağlanır. Site sahibi önlemini alır ve arama motoru bu durumla hiç karşılaşmamış olur.
Ayrıca, ayrı bir başlıkta anlatılan olmayan bir sayfaya girildiğinde gösterilen sayfanın tasarımı da özgün olarak yönetilebilmekte ve gelen ziyaretçi kaybedilmemektedir.
28
Bulunamayan sayfaları başka bir sayfaya yönlendirebilme
Bir sayfa herhangi bir sebepten yayından kalkmış olabilir. Bu durumda o sayfaya gelen ziyaretçiyi en alakalı başka bir sayfaya yönlendirme yapmak gerekmektedir. Buna teknik dilde 301 yönlendirme de denmektedir. T-Soft e-ticaret yazılımında olmayan sayfalar tespit edilebilmekte 301 yönlendirme ile başka bir sayfaya yönlendirilmektedir. Örneğin bir yatak odası modeli artık satılmıyor ve ürün sayfası yayından kaldırılmışsa, o sayfa bağlı bulunduğu kategoriye yönlendirilebilir, böylece müşteri o ürünü bulamasa bile benzer ürünlerin olduğu bir sayfaya ulaşır.
29
Google breadcrumb kullanımı
Bu özellik ile arama motorlarına her bir ürünün kategori basamak düzeni bildirilmekte, arama motoru ürünü daha iyi anlamakta ve daha çok ziyaretçi yönlendirmektedir. Ayrıca arama sonuçlarında adres yerine, kategori basamakları yazılmakta, müşteri isterse ürün sayfasına gidebilmekte, isterse ürünün bulunduğu kategori veya daha üst kategoriye gidebilmektedir.
Google webmaster araçları içinde Arama görünümü altında, yapılandırılmış veri başlığında, eticaret sitenizde breadcrumb kullanımının olup olmadığı görülebilmektedir. T-Soft e-ticaret yazılımında özellik, navigasyon bloğu üzerinden çalışmaktadır. Müşterilerimizin faydalanmak için ürün listeleme ve ürün detay sayfalarında navigasyon bloğunu kullanmaları gerekmektedir.
Resimde görülen "piyano" kelimesi ile yapılan aramada, ilk 2 sonuç bir T-Soft projesi olan Dore Müzik sayfalarını getirmektedir. Bir ana kelimede aynı sayfadan birden fazla sonuç görünmesi çok nadir karşılaşılan bir durumdur.
30
Her kategori sayfasına özel metin içerik girebilme
Kategorilerde ürünlerin listelendiği sayfalarda, sadece ürün resimleri, ürün adları ve ürünlere olan bağlantılar bulunmaktadır. Arama motorları bu sayfaları indekslerken, fazla metin görmediği için durumu olumsuz karşılayabilmektedir, T-Soft e-ticaret sistemi ile, her kategori sayfasında ayrı ayrı bir veya iki paragraflık yazı yazılarak, ilgili kelimelere bağlantılar verilebilir ve arama motorlarına o kategori ile ilgili mesaj en iyi şekilde iletilebilir.
Hazırlanan yazılar, istenirse sayfanın üst kısmında yer alabilir, istenirse sayfanın alt kısmında yer alabilir. Bu bölümlerde ara yüz kodlarına müdahale imkanı olduğu için, farklı scriptler ile, yazının bir kısmı görüntülenip kalan kısmının gizlenmesi, + işareti gibi bir simge ile tamamen görünür hale gelmesi sağlanabilir. Bu sayede ziyaretçi bu metinlerden çok fazla rahatsız olmayacaktır.
31
Her marka sayfasına özel metin içerik girebilme
Marka sayfalarında, ilgili markaya ait ürünler listelenmektedir. Bu sayfalarda, sadece ürün resimleri, ürün adları ve ürünlere olan bağlantılar bulunmaktadır. Arama motorları bu sayfaları indekslerken, fazla metin görmediği için durumu olumsuz karşılayabilmektedir, T-Soft e-ticaret sistemi ile, her marka sayfasında ayrı ayrı bir veya iki paragraflık yazı yazılarak, ilgili kelimelere bağlantılar verilebilir ve arama motorlarına o marka ile ilgili mesaj en iyi şekilde iletilebilir.
Hazırlanan yazılar, istenirse sayfanın üst kısmında yer alabilir, istenirse sayfanın alt kısmında yer alabilir. Bu bölümlerde ara yüz kodlarına müdahale imkanı olduğu için, farklı scriptler ile, yazının bir kısmı görüntülenip kalan kısmının gizlenmesi, + işareti gibi bir simge ile tamamen görünür hale gelmesi sağlanabilir. Bu sayede ziyaretçi bu metinlerden çok fazla rahatsız olmayacaktır.
32
Otomatik meta oluşturma şablonu
Her ürünü girerken, META alanlarını tek tek tanımlayabilmek ile birlikte, T-Soft e-ticaret sistemi ile, bu alanlarda olması gereken içerikleri bir alandan programlayabilir, bu tanımlamayı her üründe etkinleştirebilirsiniz. Örnek olarak TITLE alanı için, "Önce ürün adını yaz, sonra site adımı yaz sonra kategori adını yaz" gibi öncelik vererek ve içeriğin ne olduğunu belirterek tanımlama yapabilir, sonrasında da bu tanımlamaya göre her üründe otomatik SEO içeriğinin oluşmasını sağlayabilirsiniz.
33
Zengin içerik giriş imkanları
E-ticaret sitelerinde, arama motoru performansı açısından en değerli maddelerden bir tanesi de, özgün içerik olmaktadır. Ne kadar benzersiz-özgün içeriğe sahipseniz, içeriğe ait kelimeler üzerinden ziyaretçi almanız da o kadar yüksek olmaktadır.
T-Soft e-ticaret sisteminde, içeriklerinizi yayınlayabileceğiniz bir çok modül bulunmaktadır. Blog modülü ile, içeriklerinizi oluşturabilir, her bir yazının başlık ve tanım bilgilerini girebilir ve her bir blog yazısının bağlantı adresini bağımsız olarak tanımlayabilirsiniz, aynı şekilde aynı özelliklere sahip olarak, içerik sayfaları, haberler, duyurular bölümleri ile de özgün içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.
34
Ürünlerde toplu SEO alanları tanımlayabilme
Bir Marka, bir Model, bir Kategori veya seçilen bir ürün grubuna özel, toplu olarak SEO ayarlarının otomatik olarak yapılmasını sağlayabilir veya belirtilen ürünler için bazı özel tanımlamalar yapabilirsiniz. Örneğin, bir televizyon filminde bir oyuncunun giydiği kıyafet çok güzel ve tüketicler o marka ve o oyuncuyu arama motorlarında arıyorlarsa, o markaya ait ürünlerin tamamında SEO alanlarına toplu olarak o oyuncunun ismini ekleyebilir ve tüm aramaların sizin sitenize yönlenmesini sağlayabilirsiniz.
35
404 sayfa bulunamadı içeriğini yönetebilme
E ticaret sitelerinde istenen dosya bulunamadığında "HTTP 404 - Dosya bulunamıyor" hata iletisi döndürülür. Bu durum, e ticaret sitesinde bulunan bir linkin yanlış yazıldığı durumda olabilir, eskiden var olan sayfanın sonradan silindiği durumda, arama motorları bundan haberdar değilse, ziyaretçi arama motorundan bir bağlantıya tıkladığında karşısına çıkabilir. Başka siteler veya bloglarda, e ticaret sitesi içinden bir sayfaya bağlantı verilmişse sonradan da bu sayfanın linki değişmiş ise böyle bir durum oluşabilir, veya farklı sebeplerden bir daha önceden olan bir sayfa sonradan yayından kalkabilir. E ticaret siteleri için arama motorları çok değerlidir ve buradan gelen ziyaretçiler altın değerindedir. Gelen ziyaretçilere anlamlı bir sayfa ile, bilgi verilmesi ve onun ilgileneceği içeriklerin o sayfaya konulması çok etkilidir.
36
Resim sıkıştırma özelliği
Arama motorları resimlerin sıkıştırılmasına önem vermektedir. Sayfaların daha hızlı açılabilmesi açısından resmin sıkıştırılabilmesi önemlidir. Ürün yükleme sırasında, eticaret sitesi yöneticisi JPG uzantılı bir resim yüklüyor ise, T-Soft eticaret yazılımı yönetici panelinde daha önce belirtilen sıkıştırma ayarlarına göre ürün resimlerini sıkıştırarak yüklemektedir. Bu sayede resimlerin daha az yer kaplaması sağlanmaktadır.
37
Site içi arama istatistikleri ile anahtar kelime tespiti
Sanal mağaza sahipleri, arama motorlarından daha fazla ziyaretçi almak için sürekli bir çaba halindeler, ancak alakasız bir kelimeden gelen ziyaretçi, bir satın alma yapmayacaksa, site için çoğu zaman gereksiz bir trafiğe sebep olacak ve bir gizli maliyet oluşturacaktır, diğer yandan alakasız kelimeden ziyaretçi alabilmek için yapılan çalışmalar da boşa gidecektir.
Müşterinin satın almak için neyi aradığı önemlidir, burada almak istediği ürünü nasıl ifade ediyor önemlidir. Bu bilgileri alabilmek için arama istatistikleri bölümü oluşturulmuştır. T-Soft e-ticaret kullanıcıları, müşterileri hangi tarih aralıklarında hangi kelimeleri yazarak site içinde aramalar yapmışlar ve bu aramaların sonunda kaç tane ürün görmüşler gibi bilgilere ulaşabilmekte ve bu bilgiler ile strateji geliştirebilmektedirler.
Yine yönetici panelinde, arama motorlarından gelen ziyaretçilerin de hangi kelimeleri arayarak geldikleri görüntülenebilmektedir.
38
Kaydıkça resim yükleme (Lazy-Load) kullanım imkanı
Kategori sayfalarında çok sayıda ürün yüklenmektedir. Bu sayı arttıkça sayfanın açılma hızı da yavaşlamaktadır. Arama motorları sayfanın açılış hızını artıran her özelliği olumlu değerlendirmektedir. Kaydıkça resim yükleme özelliğinin çalışma mantığı şu şekildedir. Sayfa ilk açıldığında, sayfa kodları tamamen yüklenir, ekranın görünen kısmındaki ürün resimleri de aynı şekilde yüklenir. Kaydırma çubuğu aşağı indirildikçe, ürün resimleri de yüklenmeye başlar. Böylece açılıştaki yükleme azaltılmış olur.
39
WebP kullanımı imkanı
Google, günden güne yeni araçlar, uygulamalar ve ürünler çıkarmakta ve bunlardan faydalananları desteklemektedir. Uzun zamandan bu yana, çok fazla renkten oluşan resimlerde rakipsiz olan resim formatı JPG olmaktaydı. JPG formatı BMP ve benzeri formatlara göre çok fazla sıkıştırma yapmaktadır.
Google JPG'ye alternatif olarak çıkartdığı WEBP formatı ile JPG'ye nazaran %40 daha fazla sıkıştırma yapıldığını iddia ediyor. Bu durum, sitelerin daha az boyutlu görseller kullanması, sitelerin disk alanı kullanımının ve trafiklerin azalması, toplamda dünya internet trafiğinin rahatlaması gibi etkili sonuçlar meydana getiriyor.
WEBP formatlı resimler T-Soft e-ticaret yazılımında yüklenebilmektedir. Resimde bu resimlerin yüklemesinin yapılabileceği sayfa görüntüsü yer almaktadır.
40
Robots.txt Dosyasını Yönetebilme
Robots.txt dosyası e-ticaret siteleri için arama motorları ile haberleşmeye yarayan kritik bir dosyadır. Zaman zaman bu dosyaya bazı içerikler girerek, arama motorlarına mesaj verilir, bu mesajlar arama motoru optimizasyonu için büyük önem taşıyabilir. Bu tarz talepler olduğunda müşterilerine yardımcı olan T-Soft yazılım geliştirmelerine bu özelliği de ekleyerek, müşterinin kendisinin istediği değişiklikleri sitesinde kimseye ihtiyaç duymadan anında uygulayabilmesine imkan tanımaktadır. Rabots.txt dosyasını yönetmek için Ayarlar / Genel Ayarlar / Diğer Ayarlar sayfası açılır ve resimde görülen ayar düzenlenir. (Eğer bu dosyanın kullanımı hakkında bilgi sahibi değilseniz lütfen işlem yapmayınız, yanlış bilgi girişi, arama motorlarından sitenizin kaldırılmasına sebep olabilir.)
41
Dinamik ürün yükleme

Müşteriler sanal mağaza içerisinde, kategori sayfalarında, ürünleri incelerken, sayfa sayfa gezmekten çok hoşlanmazlar, bu yüzden çoğunlukla ilk sayfanın bitiminden sonra ürün aramayı bırakırlar.
Popüler sosyal medya siteleri Facebook, Instagram, Twitter, Google +1 bu yapıyı çok aktif olarak kullanmakta ve ziyaretçi sayfayı aşağı indirdikçe güncel içerikler sürekli gelmektedir. Müşteri farkında olmadan, o kategorideki tüm ürünleri incelemektedir.
Dinamik ürün yükleme kullanılarak ilk sayfa ilk açıldığında, 9-10 tane ürün ile açıldığı için sayfa çok hızlı yüklenmekte, arama motoru performansına da olumlu yansımakta ve arama motorları daha fazla ziyaretçi göndermektedir. Dinamik ürün yükleme, T-Soft e-ticaret sisteminde paketler ile birlikte verilmemekte, ücretli bir modül olarak müşterilere satışı yapılmaktadır.
42
Footer bağlantılarının kolay ve esnek yönetilebilme imkanı
Arama motoru optimizasyonunda sayfa altında bulunan ve Footer olarak isimlendirilen kısımda önem verilen sayfalara bağlantılar yaygın olarak yapılmaktadır. Bu bölümden verilen bağlantılar oldukça değerli olmaktadır.
T-Soft eticaret sisteminde yönetici panelinden kolaylıkla, site alt kısım için kategoriler oluşturulabilmekte ve bu kategorilere başlıklar girilebilmekte ve ilgili sayfalara bağlantılar verilebilmektedir.
43
Sayfalamada link rel=prev , link rel=next etiketi kullanımı
E-ticaret sitelerinde kategori sayfalarında yer alan ürünler, çoğunlukla bir sayfaya sığmaz ve sayfalama yapılır. Arama motorlarının bu yapıyı doğru anlaması çok önemlidir. Aksi takdirde olumsuz sonuçları olabilmektedir. Bu konuda birden fazla sayfada sonuç gelmesi durumunda link rel=prev , rel=next etiketleri ile, sayfalamalarda önceki ve sonraki sayfalar arama motoruna iletilmektedir. Bu kullanım sayesinde arama motorundan gelen ziyaretçi sayısı artmaktadır.
44
Farklı dil seçeneklerinde özgün bağlantı adresi imkanı
Arama motorunun eticaret sitesinin birden fazla dilde hizmet verme durumunda, her dil seçeneği için ayrı indeksleyebilmesi için, bir sayfanın her dil seçeneğinde ayrı bir adresinin bulunabilmesi gerekir.
T-Soft eticaret sisteminde yazılım altyapısı buna uygun olarak hazırlanmış, sitede kaç dilde yayın yapılıyorsa, ürün sayfaları, kategori sayfaları gibi sayfaların her dilde bağlantı adreslerinin farklı olarak oluşturulabilmesine imkan tanınmıştır.
45
Hreflang etiketi kullanımı
Arama motorları için artık sitenin yayın yaptığı diller ile ilgili bilgilerin doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir. eticaret sitesi birden fazla dil seçeneği ile hizmet veriyorsa, örneğin bir ürün sayfasında, diğer dillerde aynı sayfanın hangi bağlantı adresleri ile erişilebiliğinin bildirilmesi gerekmektedir. örnek kullanım şekli: <link rel="alternate" hreflang="en" href="ingilizce-sayfa-linki" /> olmaktadır.
Çoklu dilde satış yapan T-Soft projelerinde bu özellikler bulunmaktadır. Google webmaster araçlarında artık bu özellik bir başlık altında ayrıca bulunmakta ve Google web sitesi yöneticilerini bu konuda uyarmakta ve buna ne kadar önem verdiğini bildirmektedir.
46
Çoklu dil kullanımında başlık ve tanım alanlarının girilebilmesi
E-ticaret sitesi birden fazla dilde hizmet veriyorsa, başlık, anahtar kelime ve tanımlama alanlarının her dilde ayrı ayrı girilebilmesi gerekmektedir. Arama motoru yapılan aramalarda çıkan sonuçlarda bu alanlarda yazılmış içeriklerle sonuç getirmektedir.
Bu içeriklerin girilebilmesine imkan verilmiyorsa, site üzerinde çoklu dil kullanım imkanı olsa bile arama motorlarında ilgili dillerden ziyaretçi alınabilmesi mümkün olmayacaktır.
47
Excel ile ürün başlık, anahtar kelime ve tanımlama alanlarını toplu yükleyebilme
SEO alanları diye isimlendirdiğimiz, başlık, anahtar kelime ve tanımlama alanlarını ürünlerde tek tek düzenleyebilmek mümkün olmak ile birlikte, toplu işlemlerin de yapılabilmesi gerekmektedir. Sayı arttıkça tek işlem oldukça güç hale gelebilmektedir. T-Soft eticaret sisteminde bu anlamda bir çok kolaylaştırma mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de, excel üzerinden bu alanların yönetilmesidir. Excel ile önce dışa aktarma yapılarak, mevcut içerikler alınır, düzenleme yapılarak topluca tekrar içeri aktarma yapılabilir.
48
Yorum artırmaya yönelik kampanya senaryoları ile müşteriye özgün içerik girdirme imkanı

Müşterilerin siteye yazdıkları yorumlar, binlerce farklı insan elinden çıktığı için tamamen özgün ve doğaldır. Bir taraftan eticaret sitesi içerisinde özgün içerik oluşmasına sebep olurken, diğer yandan müşterilerin, başka müşterilerin görüşlerinden etkilenerek satın alma yapmasına imkan tanır. T-Soft e-ticaret yazılımında, siteye yorum yapılabilmekte, ürüne yorum yapılabilmektedir. Siteye ve ürüne yapılan yorumlar ayrı sayfalarda listelenmektedir. Bu konuda başarılı müşterilerimizden bir tanesi olan Parfimevi sitesindeki yorumları incelemek için tıklayınız
Yorum yap puan kazan kampanya modülü ile, müşterinin siparişinden belli bir süre sonra müşteriye bir otomatik mail ile, alışverişinden dolayı teşekkür edilmekte ve satın aldığı ürünlerin listesi sunularak, bu ürünler için görüşlerini paylaşması durumunda, puan kazanacağı iletilmektedir. Böylece hem müşteri puan kazanmakta, hem de görüşlerini ifade etmektedir.
49
Mobil uyumluluk
Mobil cihazlardan erişim, günden güne artmaktadır. Arama motorları artık tüketicilerin mobil kullanımına önem vermekte ve e-ticaret sitelerinin mobil erişimlerde uyumluluğunun olup olmamasını bir puanlama kriteri olarak değerlendirmektedir. T-Soft eticaret yazılımı, tercihe bağlı olarak müşterilerine responsive mobil tasarım seçeneği veya mobil site çözümleri sunabilmektedir. Yine android ve ios işletim sistemleri için mobil uygulama çözümlerimiz mevcuttur.
50
Javascript sıkıştırma
Arama motorları e ticaret sitelerinin hızlı açılmasına önem vermekte ve bu açılmayı geciktiren unsurları olumsuz değerlendirmektedir. Bunlardan bir tanesi de javascriptlerdir. T-Soft eticaret yazılımında javascriptler sıkıştırılmakta ve olabildiği kadar küçük yer kaplayacak şekilde site içerisine yerleştirilmektedir.
51
Blok yönetimi ile hızlı içerik giriş imkanı
Blok yönetimi T-Soft eticaret sistemlerinin, rakipsiz özelliklerinden bir tanesidir, sitenin her sayfasında sürükle bırak kolaylığında düzenleme yapabilmeye imkan sağlar.
Herhangi bir sayfa için bir metin içerik girebilmek, saniyeler içerisinde bu sayede mümkün olabilmektedir. Böylece SEO açısından önem verilen sayfalarda kolaylıkla düzenleme yapılabilmektedir. Blok yönetimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilmek için tıklayınız
52
Her bir sayfa özelinde sitemap değişim sıklığı yönetebilme imkanı
Sitemap üzerinden arama motorları, e-ticaret sitesinde bulunan sayfalardan haberdar olarak indekslenmesini yaparlar, arama motoruna sitemap üzerinde gönderilecek bilgiler de önemlidir. Bu kapsamda sitede yer alan her bir link bazında, varsayılan sitemap değişim sıklığı bilgisinin yönetilebilmesi mümkün hale getirilmiştir. Her bir link bazında; sitemapte gösterme, Asla değişmez, saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık değişir, gibi bilgilerin paylaşılması mümkündür. 7. maddede sitemap değişim sıklığının modüller bazında toplu düzenlenebilmesi anlatılmaktadır.
53
Her bir sayfa özelinde sitemap öncelik değerlerini yönetebilme imkanı
Sitemap üzerinde paylaşılan bilgilerden bir tanesi de, öncelik değeridir. Her sayfa için bu değere bakılarak, site içerisindeki diğer sayfalara kıyasla önceliğin belirtilmesi sağlanır, burada düşük değer vermek, o sayfa önemsizdir anlamına gelmez, aynı e-ticaret sitesinin diğer sayfaları arasındaki önceliği belirtmeye yarar. Bu özellik sayesinde sitede yer alan her bir link bazında varsayılan değerler tanımlanabilmiş olmaktadır. 8. maddede sitemap öncelik değerlerinin modüller bazında toplu düzenlenebilmesi anlatılmaktadır.
54
Ana modüllerde Index - Noindex yönetim imkanı
Bazen, bir sayfanın e-ticaret sitesinde bulunması gerekir, ancak arama motorlarının bu sayfayı indekslemesi istenmez. Bu sayfa belirli bir müşteri grubuna özel bir sayfa olabilir, bir şekilde site içerisinde gizlenmiştir ama bağlantı adresine tıklandığında çalışıyor olablir. Bu sayfadaki içeriğin arama motoru tarafından listelenmesi istenmeyebilir. Bu sayfadaki içerikten dolayı gelecek ziyaretçinin eticaret sitesine hiç bir faydası olmayabilir. Bunun gibi bir çok gerekçeden dolayı özellikle bir modülün arama motorunda görüntülenmesi istenmiyorsa, Blok yönetimi modülü üzerinden bu tercih işaretlenir.
Google'ın konu ile ilgili makalesini okumak için tıklayınız
55
Ana modüllerde Follow - Nofollow yönetim imkanı
Arama motorları açısından, E-ticaret siteleri, sayfa içerisinde bulunan tüm içerikten sorumludur. Arama motorları bir siteyi gezerken, o sitede yer alan bağlantıları da takip eder. Site prestijli bir site ise, onun bağlantı verdiği site de prestijlidir gibi bazı öngörüler edinir. Dolayısı bir sayfa indekslendiğinde, meta alanlardan o sayfanın arama motoru tarafından takip edilip, edilmeyeceğinin bilgisinin de verilebilmesi gerekir.
Konu ile ilgili Google tarafından çekilen videoyu izleyebilirsiniz.
56
Haberler RSS feed kullanım imkanı
RSS besleme ile Google, MS Outlook ve benzeri platformları kullanarak, bilgisayarınız, veya mobil cihazınıza internet site güncellemelerini alabilirsiniz. T-Soft e ticaret sistemleri RSS besleme yapısı ile, Haberler RSS besleme olarak sunulmaktadır. Bu sayede, e-ticaret sitesi müşterileri, sitelerine yeni eklenen ürünlerden haberdar olabileceklerdir. RSS Yapısı, aynı içeriklerin Facebook veya twitter gibi sosyal medya platformlarında da otomatik olarak yayınlanmasına imkan tanımaktadır. Bazı içerik takip siteleri veya haber siteleri de sayfanızdaki RSS beslemeyi takibe alarak, sitenize yeni eklenen haberleri sayfalarında sunabilmektedirler. Bu sayede haberler dış bağlantılar almakta ve arama motoru performansı artmaktadır.
57
Yeni ürünler RSS Feed imkanı
RSS besleme ile Google, MS Outlook ve benzeri platformları kullanarak, bilgisayarınız, veya mobil cihazınıza internet site güncellemelerini alabilirsiniz. T-Soft e ticaret sistemleri RSS besleme yapısı ile, Yeni ürünler RSS besleme olarak sunulmaktadır. Bu sayede, e-ticaret sitesi müşterileri, sitelerine yeni eklenen ürünlerden haberdar olabileceklerdir. RSS Yapısı, aynı içeriklerin Facebook veya twitter gibi sosyal medya platformlarında da otomatik olarak yayınlanmasına imkan tanımaktadır. Bazı içerik takip siteleri de sayfanızdaki RSS beslemeyi takibe alarak, sitenize yeni eklenen ürünleri sayfalarında sunabilmektedirler. Bu sayede yeni ürünleriniz dış bağlantılar almakta ve arama motoru performansı artmaktadır.
58
Google merchant center feed uyumluluğu
Google artık arama yapıldığında veya anlaşmalı olduğu siteler üzerinde reklam olarak eticaret sitesinin ürünlerini gösterebilmekte ve tıklandığında doğrudan ürün sayfası açılabilmektedir. Bunu Merchant Center isimli servisi ile yapmaktadır. Merchant center üzerinde ürün yayınlamak için uygun bir XML servisi sağlamak gerekmektedir. T-Soft eticaret yazılımında bu uyumluluk mevcuttur.
Google servislerinin yaygın kullanımı, Google arama motorunun nezdinde sitenin derecesine olumlu katkı sağlamaktadır. Resimde görülen arama Yamaha YDP-143 modeli için yapılmıştır. İlk sırada merchant center reklamları görülmektedir. Sonrasında da normal arama sonuçları çıkmaktadır. T-Soft e-ticaret alt yapısı ile hizmet veren doremusic sitesinin bir yamaha ürünü aratıldığında, yamahanın kendi sitesinin de üzerinde, ilk sırada görünmektedir.
Varsayılan alanlara ek olarak cinsiyet bilgisi de paylaşılmaktadır. Bir ürünün Bay - Bayan - Unisex seçenekleri site yöneticisi tarafından yönetici panelinde güncellenmektedir. Google shopping entegrasyonu ile bu bilgiler aktarılmaktadır.
59
Toplu olarak 301 yönlendirme imkanı
Değişik sebeplerden toplu olarak bazı sayfaların 301 ile diğer sayfalara yönlendirilmesi gerekebilir.
Örneğin, bir kategorideki ürünlerin tamamının satışı durdurulmuş olabilir ve onlarca ürün sayfası farklı bir sayfaya yönlendirilmek istenebilir.
Farklı bir yazılımdan T-soft e-ticaret sistemlerine geçmeyi tercih eden e-ticaret projelerinde, eski bağlantılarının yenilerine yönlendirilmelerinin toplu yapılabilmesi için Excel üzerinden içe aktarma imkanı tanır. Bu sayede eski bağlantı adreslerini tıklayan ziyaretçiler yeni sayfalar doğru bir şekilde yönlenecek, bu bilgi arka planda arama motoruna iletilecek ve arama motorunun kısa süre içinde kendini güncellemesi sağlanacaktır. Link yönetimi modülünde, İçe Aktar seçeneğinden kolaylıkla yapılabilmekte, bir sütunda eski bağlantı adresi, diğer sütunda yeni bağlantı adresi olması yeterli olmaktadır.
60
Zincir yönlendirme engelleme
Zaman zaman bir sayfa başkasına yönlenmekte, yönlendirilmiş o sayfanın da bir başka zaman bir diğerine yönlenmesi gerekebilmektedir. Bu durumda, arama motoru ilk sayfaya geldiğinde ikincisine gitmekte, ona geldiğinde üçüncüsüne gitmekte, belki bu şekilde 10 defa yönlenme olabilmektedir.
Arama motorları sistemlerini zorlayan bu uygulamalardan rahatsız olduklarını açıkca bildirmektedirler. Bunun çözümü için, eğer bir bağlantı, diğer bir bağlantıya yönleniyorsa, geriye doğru olarak eski bağlantıya yönlenmiş tüm diğer bağlantıların da en son bağlantıya yönlenmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, "a > r" , "b > r" , "n > v" , "v > r" , mevcutta böyle bir yönlenme var ve "r > t" olacak ise, geriye doğru olarak, "a > t" , "b > t" , "n > t" , "v > t" , "r > t" , olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.
T-Soft e-ticaret yazılımında bir 301 yönlendirmesi yapıldığında, arka planda bu işlemlerin tümü otomatik olarak gerçekleşmektedir.
61
Google Shopping Reklamlarında Dil,Para Birimi,Lokasyon Kullanımı
Google servisleri ne kadar fazla kullanılırsa, servisler arası bilgi paylaşımı ile arama motoru sonuçlarında sitenin daha başarılı sıralama alacağı geleneksel öngörülerden birisidir.
Google Shopping (Merchant Center) bu servislerden bir tanesidir. Arama sonuçlarının en üstünde yer alan ürün reklamları kısmında, site eğer reklam yayınlıyorsa, o ürün ile ilgili normal sonuçlarda da fayda sağlayacağı ön görüsü vardır.
T-Soft e-ticaret sistemi, Google ile verimli bir entegrasyona sahip olup, ürüne ait bilgileri doğru olarak paylaşmaktadır.
Global satış yapan siteler için, Ürünün Dil, Para Birimi ve Lokasyon Seçeneği de aynı şekilde parametre olarak iletilmektedir. Örnek bir XML adresi: /xml/googleshopping.com.php?currency=USD&language=EN&conuntry=DE olmaktadır. Bu şekilde yüklenen feed üzerinden gelen müşteri, Almanya (DE) fiyatlarını görecek, para birimi olarak (USD) görecek, site içeriğini ise İngilizce (EN) görecektir.
62
HTTP/2 & QUIC Teknolojisi İle Hızlı Sayfalar
Arama motorları, hızlı açılan sayfaların, arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini sağlamaktadırlar.
T-Soft alt yapısı kullanan ayrıcalıklı e-ticaret siteleri HTTP/2 ve QUIC teknolojileri üzerinden müşterilerine çok daha hızlı ve çok daha güvenli hizmet vermektedirler.
HTTP/2 ve QUIC teknolojisinin sitenizde aktif olduğunu tarayıcı konsolunuzdaki protokol alanı ve HTTP/2 and SPDY indicator chrome uzantısı üzerinden gözlemleyebilirsiniz. Tüm sayfalarda SSL , HTTPS, HTTP/2 ve QUIC teknolojisi uygun bir lisans bedeli ile müşterilerimize sunulmaktadır.
HTTP/2 HTTP/2 teknolojisi güvenli bağlantılarda daha hızlı web performansı sağlamaktadır. Sitenizin çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır.
HTTP/2 avantajları;
Çoğullama ve eşzamanlılık Mevcut internet teknolojisi HTTP 1.1 her bir öğe için TCP bağlantısı gerektirirken HTTP/2 tek bir TCP bağlantısı üzerinden birden çok öğeyi aynı anda yüklemektedir. Daha fazla sıkıştırma HTTP/2 teknolojisiyle yüklenecek öğeler sıkıştırılarak daha az trafik oluşması ve daha az sistem kaynağı tüketilmesi sağlanmaktadır.
Akış bağımlılıkları Önceliklendirme özelliği ile daha önemli bir öğenin daha önce yüklenmesini sağlamaktadır.
HTTP/2 tarayıcı desteği Güncel çok kullanılan tarayıcılarda HTTP/2 desteği bulunmaktadır. HTTP/2 desteklemeyen çok eski tarayıcılar ise HTTP/1.1 üzerinden veri transferini sağlamaktadırlar. Google Chrome 43 , Mozilla Firefox 38 , Microsoft Edge 12 , Opera 32 ve Safari 9 üzeri tüm tarayıcı sürümlerde HTTP/2 desteği bulunmaktadır.
QUIC Hızlı UDP internet bağlantısı(Quick UDP Internet Connections) kelimelerinden türetilen Google tarafından geliştirilen bir veri transferi teknolojisidir. TCP çok daha kompleks ve işlevsel bir protokoldür fakat biraz yavaştır.TCP işletim sistemi çekirdeği içine gömülü bir şekilde işletilen çok fazla değişiklik ve iyileştirme yapılamayan bir protokoldür. UDP doğrulamanın az hızın yüksek olduğu bir protokoldür. QUIC, TCP yerine daha iyi doğrulamalı UDP protokolü üzerinden veri transferi sağlayarak interneti sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır.
63
Arama Sonuçlarına Özel Bağlantı Adresi Oluşturma ve Sonuçları İndeksletme
Site içerisinde yapılan aramalar, dinamik sayfaların oluşmasını sağlamakta ve sürekli güncel kalmaktadır. Farklı istatistiksel araçlarla popüler aramalar tespit edildikten sonra, yönetim panelinde ilgili arama için özel bir bağlantı adresi oluşturulabilmektedir. Bu sayede birbirinden farklı kelimelerde ilk sıralarda yer almak mümkün olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, müşteriler "kalem silgi çeşitleri" diye bir arama yapıyorlarsa ve bu aramada, arama motorunda üst sıralarda yer almak isteniyorsa, "kalem silgi çeşitleri" için bir bağlantı adresi oluşturulabilmekte ve tıklandığında sayfa içinde bu aramanın yapılması sağlanabilmektedir.
Özellik standart olarak paket çözümleri ile birlikte gelmemekte, ayrı modül olarak satın alınmaktadır.
T-Soft Sosyal Medyada
İrtibatta kalalım! Kampanya ve yeniliklerimizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz !
Genel Müdürlük
Esentepe Mahallesi, Haberler Sk. No:13ŞİŞLİ / İSTANBUL
+90 212 48 000 48
İstanbul Ar-Ge Merkezi
YTÜ Teknopark
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknopark D2 Blok No:104 ESENLER / İSTANBUL
Anadolu Ar-Ge Merkezi
KSÜ Teknokent
Avşar Mah. Batı Çevre Yolu Bulvarı KSÜ Avşar Kampüsü Teknokent Bina No:259 Kat:2 No:41 ONİKİŞUBAT / KAHRAMANMARAŞ
Operasyon Merkezi
Maltepe Cad No:46-48 D:25BAYRAMPAŞA/ İSTANBUL
+90 212 612 44 55
Ankara Bölge Müdürlüğü
Kızılırmak Mah. Dumlupınar Bulvarı Next Level Kat:16 ÇANKAYA / ANKARA
+90 312 963 11 24
T-Soft Inc. Headquarters
906 Broadway, Suite 100, San Francisco, CA, 94133 USA , SILICON VALLEY
+1 408 220 64 68
©2003-2019 T-Soft E-Ticaret Sistemleri. T-Soft bir TEKROM markasıdır.
Türkçe
Türkçe
English
x

T-Soft olarak web sitemizi geliştirmek, kullanışlı, etkili ve güvenli hale getirmek amacıyla çerezler (cookie) kullanıyoruz.
Sitemizde gezinmeye devam etmeniz halinde cihazınızdaki çerezlere erişebilmemizi izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikası ‌sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tamam