E Ticaret Entegrasyonları DESPEC BİLGİSAYAR
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş. (“Despec”, ya da “Şirket”), Türkiye genelinde bilgisayar firmalarına, kırtasiyecilere ve bilişim marketlerine ihtiyacı duyulan neredeyse tüm Bilişim Teknolojileri (“BT”) tüketim malzemelerini ( toner, mürekkep kartuş, şerit, yedekleme ürünleri, kağıt ürünleri, aksesuar vb) iyi organize olmuş bir distribütör kimliği ile dağıtmaktadır. 04.01.1995 tarihinde başka bir isim altında kurulan Şirket (Sar - San Soyulmuş Gıda Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.) 02.08.1995 tarihinde ticaret unvanını İndeks Teknolojik Ürünler Dağıtım A.Ş. olarak, 09.10.1998 tarihinde ise Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirmiştir. Şirket esas faaliyetlerine 1998 yılının sonlarına doğru başlamıştır. Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Şirket portföyünde bulunan ürünlerinin satış ve dağıtımını İstanbul Merkez, Ankara ve İzmir’deki şubelerinde bulunan satış ekipleri vasıtası ile ve buralardaki mevcut depolarından yürütmektedir.

Merkezi Hollanda’da bulunan Despec Group B.V Mayıs 1998’de Şirket’e %50 hisse ile ortak olmuştur. Despec’in diğer ortağı, Bilecik ailesinin ortak olduğu Desbil Teknolojik Ürünler A.Ş.’dir. Bilecik ailesi, Türkiye’nin önde gelen BT ürünleri dağıtıcısı olan İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Index”)’nin kurucusu ve %43,4 ortağıdır.

Despec, dünyanın önde gelen markalarından oluşan geniş bir ürün portföyüne sahiptir. HP ürünleri (özellikle yazıcı toner ve kartuşları) satışların büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Şirket HP, Epson, Oki, Imation, Sony, Canon, Targus, TDK, Memorex, Trust, Lexmark ve IBM’in bilgisayar malzemelerinin distribütörlüğünü yapmaktadır. Ayrıca Xerox, Kingston, Panasonic, Samsung ve Brother’ın da bilgisayar tüketim malzemelerine ilişkin ara toptancılığını yapmaktadır.

Despec Group B.V, BT tüketim malzemelerinin bayilere satışına konsantre olmuş uluslararası bir şirketler grubudur. Ürün portföyünde, elektronik ofis malzemeleri, BT çevre ürünleri, dijital ekipmanlar, fotoğrafçılık ve telekomünikasyon aksesuarları alanlarında önde gelen markalar yer almaktadır. Despec Group B.V Ortadoğu, Afrika, Hollanda, ve Türkiye’de faaliyetlerini yürütmektedir. Bu ülkelerde faaliyetlerinin neredeyse tamamını HP, Canon, Epson, OKI ve Lexmark gibi büyük firmaların BT tüketim ürünlerini pazarlayarak sürdürmektedir.

Despec Group B.V’nin Şirket hissedarı olması, Despec’e çok önemli stratejik avantajlar sağlamaktadır. Öncelikle, Despec Group BT malzemeleri sektöründeki yoğun faaliyetleri ile ilgili sağladığı know-how, Despec’in ürün portföyünü kolay ve hızlı bir şekilde genişletmesini/değiştirmesini kolaylaştırmaktadır. Böylece dünyada ve yerel anlamda meydana gelen değişikliklere çok rahat ve hızlı bir şekilde ayak uydurulabilmektedir. Diğer bir stratejik avantaj ise Despec, Despec Group B.V’nin bazı ürün sağlayıcılarla Avrupa çapında gerçekleştirdiği anlaşmalardan yararlanmasıdır. Ayrıca Despec Group BV’ nin şu an %30 hissesine sahip olan İngiltere de mukim ve Kanada vatandaşı olan Riyaz Amirali Jamal, 2006 yılında Despec International FZCO Dubai ‘yi kurmuş ve bu şirket Despec Group BV isimli şirketi satın aldımıştır. 2007 yılında ise Despec International FZCO nun % 70 hissesini Dubai uluslararası finansal merkez (Dubai International Financial Centre (DIFC)) isimli kuruluşa satmıştır. Bu nedenle Despec Group BV’ nin temelleri çok güçlü sermaye grupları tarafından pekiştirilmiş ve bu büyük stratejik ortaklık çok olumlu bir sinerji ve strateji yaratmaktadır.

Despec faaliyet gösterdiği Türkiye’yi satış açısından 3 farklı coğrafik bölgeye ayırmıştır. Şirket’in Merkez ofis operasyonları ve lojistik faaliyetleri Ayazağa Mahallesi Cendere Yolu Sokak No:9/3 Şişli İstanbul’daki merkez binasında yürütülürken, ayrıca Ankara ve İzmir’de de şubeleri bulunmaktadır. Ankara ve İzmir şubelerinde de lojistik, depolama, satış, ve finans bölümleri bulunmaktadır. Despec Türkiye'nin sektördeki hedefleri mevcut ürün gruplarında var olan pazar paylarını artırmak, şirket vizyon ve misyonuna uygun yeni markaların dağıtımını yapmak, müşteri tabanında ürünlerini ve markalarını yaygınlaştırmak, yeni oluşmuş olan ekonomik koşullarda maksimum verimlilik ile birlikte web üzerinden satış ve pazarlama imkanlarını da kullanarak faaliyetlerini sürdürmektir