Bir E-ticaret sitesi hiç yayınını durdurmaz mı? T-Soft e-ticaret
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bir E-ticaret sitesi hiç yayınını durdurmaz mı?

Ülkemizde elektronik iletişimin kesintiye uğradığı bir gecenin ve sabahının ardından, yaşanılan süreçlere bir başka açıdan yaklaşarak, paylaşımda bulunmak istedik.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte her şey toz pembe görülürken, aşılması çok zor olan, farklı güçlükler çıkabilmekte ve bunlara her geçen gün bir yenisi daha eklenmekte. İnternet erişiminin kesintiye uğraması bir çok internet sitesi sahibi için kabul edilemez bir durum iken, bütün bir ülkenin interneti kesintiye uğrayabiliyor. Üstelik buna sebep olacak o kadar etken var. İnternet hizmeti tüketiciye ulaşırken, fiziksel olarak, kablolar üzerinden, değişik aktarım cihazları, routerlar (yönlendirici, düzenleyici) üzerinden verilerin iletimi sağlanmakta. bütün bu fiziksel sistemin herhangi bir noktasındaki sorun, kısmi kesinti veya tümüyle kesintiye sebep olabilmekte.

Diğer yandan, her çalışan internet, E-Ticaret sitesi aslında hiç kapanmayan bir bilgisayarda çalışan bir program gibi, bu bilgisayara bazen virüs bulaşabilir, bazen yeniden başlayabilir, bazen sürekli çalışmaktan hafızası dolar ve işlem yapamaz hale gelebilir, çok değişik saldırılara maruz kalabilir, sadece sistemin çalışmaması için milyonlarca insan bir adrese girmye çalışabilir, o kadar çok ihtimal var ki! Bir lokanta düşünün 30 kişi kapasiteli, ve 4 çalışan olsun. yüzlerce kişi lokantayı tıklım tıklım doldurursa, garsonlar, ayaktakiler arasından geçip masalarda oturanlara ulaşamazlarsa ne sipariş alabilirler ne de servis verebilirler.

Teknolojinin gelişimi, her alanda iyi ile kötüyü de birbirine paralel olarak geliştirmeye devam ediyor. Her zaman ekonomik çözümler rağbet gördüğü için, güvenlik te ikincil, üçüncül öncelikli hale gelebiliyor. Halbuki kötüler hiç boş durmuyorlar. Kendi sunucusundan bir yayın yapan e-ticaret sitesi ile bir sunucu da bulunan onlarca E-Ticaret sitesinden birisi arasında önemli bir mukavemet farkı oluşuyor, sunucuların barındığı datacenterlarda ise benzer yine benzer durum var, erişim kapasitesi yüksek bir datacenter ile, düşük bir datacenter arasında sitelerin erişim kesintileri riski çok farkedebiliyor.

Bütün bunlar ve yazının sıkıcı olmaması için yazmaktan kaçındığımız onlarca etkenden sonra bir E-Ticaret girişimcisi ne yapmalı peki? Elbette imkanları ölçüsünde, işletmesinin karlılığı ölçüsünde profesyonel çözümleri tercih etmeli, mümkünse kendi sunucusundan yayın yapabilme imkanlarını araştırmalı. Firewall çözümlerini araştırmalı ve bunun için ödeyebileceği maliyetleri imkan çerçevesinde karşılamaya çalışmalı, son olarak ta İnternet kesintisini hayatının en büyük kabusu olarak görmemeli ve bunu bir paranoya haline getirmemeli.

Yazan:
Görevi: Destek Birimi
Şirket: T-Soft E-Ticaret