En çok kredi kartı müşterisi Garanti"de T-Soft e-ticaret
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

En çok kredi kartı müşterisi Garanti"de

Kredi kartı sayısında Garanti, tutarında Yapı Kredi, banka kartında ise Ziraat Bankası lider

Kredi kartı kullanımında dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye'de, uzun yıllar boyunca kredi kartı sayısında zirvede yer alan Yapı Kredi Bankası, son 2 yıldır yerini Garanti Bankası'na kaptırdı. Garanti Bankası, geçen yıl kredi kartı sayısında yüzde 16,7'lik payla ilk sırada yer aldı. Kredi kartı sayısında Garanti, tutarında Yapı Kredi, banka kartında ise Ziraat Bankası lider oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, ''Bankacılıkta Yapısal Gelişmeler Raporu"ndan derlediği bilgilere göre, kredi kartı sayısında en fazla büyüyen grup olan büyük ölçekli bankalar grubunda, banka başına kredi kartı sayısı 2010 yılı itibarıyla yaklaşık 5 milyon oldu.

İlk 5'te ise son yedi yıldır aynı özel sermayeli bankalar yer alıyor. Buna karşılık uzun yıllardır kredi kartı sayısında zirvede yer alan Yapı Kredi Bankası, son 2 yıldır liderliği Garanti Bankasına kaptırdı. Garanti Bankası, geçen yıl toplam kredi kartı sayısı içerisinde yüzde 16,7'lik paya sahip oldu. Yüzde 16,4'lük payla ikinci sırada yer alan Yapı Kredi Bankasını, yüzde 11'lik paya sahip İş Bankası izledi.

Buna karşılık, kredi kartı tutarlarında ise Yapı Kredi Bankası, yüzde 18,7'lik payıyla ilk sıradaki yerini korudu. Kredi kartı tutarlarında Yapı Kredinin ardından ikinci sırada yüzde 17,5'lik payla Garanti Bankası, yüzde 15,1'lik payla da Akbank geldi.

Geçen yıl diğer kredi piyasalarından farklı olarak, kredi kartları piyasasında özel sermayeli bankaların hakimiyeti görüldü. İlk 10 banka içinde iki adet kamu bankası Vakıfbank 7., Ziraat Bankası 8. sırada yer alırken, diğer bütün bankaları özel sermayeli bankalar oluşturdu. Yaygın şube ağı, bireysel kredilerdeki tarihsel deneyimin kredi kartları müşterisi ve dolayısıyla kredi hacminde ilk sıralarda yer almasının etkili olduğu görüldü.

E-Ticarete yeni başlayan girişimciler için, öncelikli olarak sanal pos başvurusunda bulunulabilecek bankalar noktasında da bu bilgiler referans olarak alınabilir.  Sektörel olarak zaman zaman değişim gösterebilmekle beraber,  kredi kartı en çok kullanılan veya en çok işlem hacmine ulaşan banka müşterileri,  E-Ticaret sitenizin müşterileri arasında da en çok tercih edilen banka olacağı için, bu bankalara ait sanal posların E-Ticaret sitesinde var olması önem taşımakta.

Yazan:
Görevi: Destek Birimi
Şirket: T-Soft E-Ticaret