ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONUARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU
Arama motorlarında en üst sıralarda yer alın, satışları artırın!

Arama Motoru Optimizasyonu; bir web sitesinin hedef arama kelimelerinde Google,MSN vb. internet kullanıcılarının %95 tercih ettiği Arama Motorları’nda ilk bir kaç sayfada,daha üst sırada çıkmasını sağlayacak web site içi ve web sitesi dışında çeşitli etkenlerin analiz edilerek yapılan iyileştirme ve düzenlemelerin uygulanması ve geliştirilmesidir.. Arama Motorları Optimizasyon süreci uygulanarak bir kurumun web sitesi ürünlerini kullanması gereken potansiyel müşteriye Google,MSN vb. belli başlı Arama Motorları ‘nda ilk önce ulaşır. Bu nedenle de Arama Motoru Optimizasyonu ; gerek bir kurumun tanıtımı açısından ve gerekse o kurumun dünyanın herhangi bir yerindeki çocuktan yaşlısına potansiyel müşterilere ulaşmak ve kazancını katlamak açısından gerçekten de stratejik önem taşımaktadır. Arama motoru optimizasyonu yaparak arama motorlarında sıralamalarda ilk sayfalarda daha üst sırada çıkarak daha çok kullanıcıya fazlaca reklam bedeli ödemeden ulaşırsınız.Arama motoru optimizasyon veya SEO olarak adlandırılan işlemler; Web site içi optimizasyon ve web site dışı optimizasyonu olmak üzere iki ayrı grupta değerlendirilebilir.

Web site dışındaki, faaliyetler için, bir çok şirket kurulmuş ve faaliyet göstermektedir. Burada amaç arama motoruna sitemizin "Bilinen","Sevilen","Tanınmış","Yaygın Kullanılan","İlgili Sektörde Faaliyet Gösteren" bir site olduğu mesajını vermektir.  İşin bu kısmında satın alacağınız e-ticaret yazılımının bir etkisi olmayacak ve farklı çalışmalar yapmanız gerekecektir. Bu hizmetler için ücret ödemek istemez iseniz,  İnternette bloklarda, forumlarda, site rehberlerinde sitenizin mümkün olduğunca çok yer almasına çalışmalısınız.

İkinci grup, yani web sitesi içi optimizasyonlar konusunda ise, satın aldığınız yazılım sürekli kendini yenilemeli ve arama motorlarının algoritmalarına uygun olarak, e-ticaret sitesinin içeriğini en iyi şekilde ifade edebilmelidir. T-Soft e-ticaret yazılımı on yıla yakın bir süredir bu konuda ArGe çalışmaları yapmakta, müşterilerinin arama motorlarından daha fazla ziyaretçi alabilmeleri için mimarisini sürekli geliştirmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sisteminin Üstün Özellikleri:

1 Her kategoride bağımsız Meta alanların yönetim imkanı

Sitenizin her kategori sayfasında, Title(Başlık), Keywords(Anahtar Kelimeler) ve Description (Tanımlama) alanlarını isterseniz manuel olarak ayrı bir şekilde düzenleyebilir. İsterseniz daha önce tanımladığınız bir algoritma ile otomatik oluşturabilirsiniz.

 

2 Her üründe bağımsız Meta alanların yönetim imkanı

Sitenizin her ürün sayfasında, Title(Başlık), Keywords(Anahtar Kelimeler) ve Description (Tanımlama) alanlarını isterseniz manuel olarak ayrı bir şekilde düzenleyebilir. İsterseniz daha önce tanımladığınız bir algoritma ile otomatik oluşturabilirsiniz.

 

3 Her markada bağımsız Meta alanların yönetim imkanı

Sitenizin her marka sayfasında, Title(Başlık), Keywords(Anahtar Kelimeler) ve Description (Tanımlama) alanlarını isterseniz manuel olarak ayrı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

 

4 Ürün sayfa adlarında HTML adresleme imkanı

Arama motorları e-ticaret sitelerinde sayfa adlarına çok dikkat eder, buralarda "id?x=3&Y=4" gibi parametrik veriler, arama motorunun ilgili sayfanın neyi içerdiğini algılamasını zorlaştırır.  T-Soft her ürün sayfasında, ürün ile ilgili bilginin,  sizin planladığınız şekilde görünmesini sağlar.

 

5Kategori sayfa adlarında HTML adresleme imkanı

Arama motorları e-ticaret sitelerinde sayfa adlarına çok dikkat eder, buralarda "id?x=3&Y=4" gibi parametrik veriler, arama motorunun ilgili sayfanın neyi içerdiğini algılamasını zorlaştırır.  T-Soft her kategori sayfasında, ürün ile ilgili bilginin,  sizin planladığınız şekilde görünmesini sağlar. Kategoriler sitenizin doğrudan ana sayfasında yer aldığından, arama motorlar ilk önce bu sayfalarla karşılaşır,  bu yüzden bu özellik çok etkilidir.

 

6Marka sayfa adlarında HTML adresleme imkanı

Arama motorları e-ticaret sitelerinde sayfa adlarına çok dikkat eder, buralarda "id?x=3&Y=4" gibi parametrik veriler, arama motorunun ilgili sayfanın neyi içerdiğini algılamasını zorlaştırır.  T-Soft her marka sayfasında, ürün ile ilgili bilginin,  sizin planladığınız şekilde görünmesini sağlar.   Arama motorlarında markalar ile ürün arama çok yaygın olduğu için, bu özellik  arama motorlarından çok ziyaretçi alma imkanı tanımaktadır.

 

7SiteMap özelliği

E-Ticaret siteleri bir çok sayfa içerdiği için, bu sayfaları arama motorlarının taraması çok zaman alabilir, bu süreyi azaltmak ve arama motoruna en doğru bilgiyi sunabilmek için yazılımda arama motorunun kullanabileceği SiteMap olması çok önemlidir. T-Soft e-ticaret müşterileri, daha ilk günden arama motorlarına SiteMap ile içeriklerini kolayca bildirebilmektedirler.

 

8Site Meta Bilgileri Yönetimi

E-Ticaret siteleri arama motorlarına Meta alanları üzerinden bir çok farklı mesaj verirler, hangi sayfalara erişileceği, hangi sıklıkla taranması gerektiği gibi bilgiler buralardan verilir.
T-Soft e-ticaret yazılımı yönetim panelinde, müşterilerimiz herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolaylıkla bu alanları yönetebilmekedirler.

 

9Resim adlarında metin bildirimi özelliği

E-ticaret siteleri arama motorlarının içeriklerinden ziyaretçi almakla birlikte, resim taramalarından da çok yoğun olarak ziyaretçi alırlar.  Çoğu e-ticaret sitesinde ürün resimleri parametrik bilgiler içerdiğinden arama motorları bu resimlerin ne ile ilgili olduğunu anlayamaz. T-Soft e-ticaret sistemi, resimden de anlaşılacağı şekilde, yönetilebilir olarak, resim adlarının nasıl belirleneceğini belirler. Bu sayede arama motoru resmin, ne resmi olduğunu bilir ve resim aramalarında bu resmi ilk sıralarda çıkartır.  Bu özellik sayesinde normal arama sonuçlarında da çok daha verimli sonuçlar alınabilmektedir.

 

10Google Analytics Uyumluluğu

Google arama motorunda Google analytics isimli bir program ile,  e-ticaret sitesi ile ilgili istatistikler kullanıcı ile paylaşılmaktadır. T-Soft e-ticaret sistemi kullanıcıları, bu programa üye olduklarında üyelik kodlarını yönetim panelinden kolayca yerleştirip,  bu programı kullanabilmektedirler.

 

11İçerik Sayfalarında HTML adresleme imkanı

İçerik sayfaları, arama motorlarına site içeriği ile ilgili mesaj vermek için en ideal sayfalardır. Aynı şekilde bu sayfaların web adresleri de arama motorları için çok önemlidir. T-Soft e-ticaret sistemi ile her içerik sayfasının adreslerini HTML olarak belirleyebilir ve bu adreslerde,  sayfa içeriği ile ilgili metinler olmasını sağlayabilirsiniz.

 

12Her İçerik Sayfasında Bağımsız Meta Alan Yönetebilme İmkanı

Seo uzmanları İçerik sayfalarını iyi kullanarak arama motorları ile haberleşmeyi sağlarlar, T-Soft eticaret sistemi her içerik sayfasında tek tek meta alanları yönetebilme imkanı sağladığı için, başarılı optimizasyon imkanı sağlar.

 

13Resim Adlarını Yönetebilme

Resim dosyalarında ürün adı olması arama motorlarında çok etkili sonuçlar meydana getirir, bununla beraber T-Soft e-ticaret sistemi ile her resim dosyasının adının nasıl oluşacağını yönetebilir, merkezi olarak bunu ayarlayabilir ve her resimde bu şekilde oluşmasını sağlyabilirsiniz, örneğin ürün resimlerinde önce Ürün Adı_ Kategori Adı_ Marka Adı .jpg gibi bir isimlendirme kullanabilirsiniz.

 

14Gelişmiş Div Alt Yapısı

T-Soft e-ticaret sistemi HTML kullanımınu gelişmiş CSS yöntemi ile yapmaktadır, site içerisinde klasik bilinen Tablolama metodları değil tamemn DIV ve CSS biçimlendirme sistemi kullanılmaktadır. bu özellik arama motorları içinde büyük önem kazanmaktadır, sayfalar karmaşık kodlardan arınmakta ve arama motorları sayfa içeriğini kolayca çözümleyebilmektedir.

 

15Favicon Kullanımı İmkanı

İnternet tarayıcılarda bazı sitelerde sol üst köşede o sitelerin logolarının çok küçük bir şekilde göründüğünü bazen gözlemleriz, buna favicon denilmektedir. Son zamanlarda arama motorları bunun bir profesyonellik belirtisi olduğunu kabullenmekte ve sayfalarda olmasına önem vermektedir. T-Soft e-ticaret sistemlerinde favicon kullanım imkanı mevcuttur. Son zamanların popüler arama motorlarından yandex sonuçlrı listelerken, her kayıtın başında varsa bu resmi de göstermektedir.

 

16CSS Sıkıştırma Özelliği

E ticaret sitesinde bulunan tüm CSS'ler birleştirilmiş ve sıkıştırılmıştır.
Sayfa yüklenme süreleri azaltılmış ve trafik kullanımı da aşağı çekilmiştir.
CSS dosyaları, sitelerde sayfaların biçimlendirilmesine yarayan kodların olduğu sayfalardır. Siteler büyüdükçe buradaki biçimlendirme dataları da büyüdüğü için bu dosyaların yüklenmesi zaman alabilmektedir. Yeni teknolojiler ile bu dosyalar sıkıştırılabilmekte ve çok büyük tasarruf sağlanabilmektedir.
"Peki tüm CSSler tek bir dosya olursa, sayfamızın tasarımını nasıl değiştireceğiz? Browserların Öğreyi Denetle araçlarını artık kullanamayacak mıyız? " diyen müşterilerimizin sesini duyuyor gibiyiz. Elbette ki kullandığınız yazılım T-Soft ise bütün bunlar düşünülmüştür. Eğer yönetici olarak E ticaret sitenize giriş yaptıysanız, ziyaretçi olarak siteye eriştiğinizde, CSS'ler sıkıştırılmamış olarak gelecek ve kolayca değiştirmek isteyeceğiniz CSS'e ulaşabileceksiniz. Sonrasında Stil Yönetimi bölümünden de tespit ettiğiniz CSS'i kolayca değiştirebilirsiniz.
Arama motorlarında ilk çıkan sonuçlar daha fazla T-Soft projesi olacak, müşterilerimiz artık daha da çok kazanacak.
Tüm T-Soft E ticaret paketlerinde CSS sıkıştırma standart olarak müşterilerimize sunulmaktadır.

 

17Resimlerde ALT etiketi kullanımı

Arama motorları resimlerin tanımlamasını resim dosyasının adından da ayrıca metin ile belirtilen ALT etiketinden tanımaktadır. T-Soft e-ticaret sisteminde ürün resimleri aynı zamanda Alt etiketi ile desteklenmekte ve arama motorlarına mesaj en iyi şekilde verilmektedir.

 

18Dış Bağlantı Vermeme

Bazı e-ticaret sitelerinde, sitede bulunan bazı dosyalar farklı sayfalardan çağırılarak siteye konulmakta veya gereksiz farklı sitelere bağlantılar verilmektedir. T-Soft e-ticaret sistemi varsayılan olarak, bu tip bağlantılardan bağımsız olarak kurulmakta ancak müşteri isterse farklı bağlantılar verebilmektedir. Bu bağlantıların sayısı arama motorlarında yer alan performansı da etkilemektedir.

 

19Her Kategori Sayfalarına Özel Metin İçeriği Girebilme

Kategorilerde ürünlerin listelendiği sayfalarda, sadece ürün resimleri, ürün adları ve ürünlere olan bağlantılar bulunmaktadır. Arama motorları bu sayfaları indekslerken, fazla metin görmediği için durumu olumsuz karşılayabilmektedir, T-Soft e-ticaret sistemi ile, her kategori sayfasında ayrı ayrı bir veya iki paragraflık yazı yazılarak, ilgili kelimelere bağlntılar verilebilir ve arama motorlarına o kategori ile ilgili mesaj en iyi şekilde iletilebilir.

 

20Otomatik Meta Oluşturma Sihirbazı

Her ürünü girerken, META alanlarını tek tek tanımlayabilmek ile birlikte, T-Soft e-ticaret sistemi ile, bu alanlarda olması gereken içerikleri bir alandan programlayabilir, bu tanımlamayı her üründe etkinleştirebilirsiniz. Örnek olarak TITLE alanı için, Önce Ürün Adını Yaz, Sonra Site Adımı Yaz Sonra Kategori Adını Yaz gibi öncelik vererek ve içeriğin ne olduğunu belirterek tanımlama yapabilir, sonrasında da bu tanımlamaya göre her üründe otomatik SEO içeriğinin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 

21Toplu SEO Tanımlayabilme

Bir Marka, bir Model, bir Kategori veya seçilen bir ürün grubuna özel, toplu olarak SEO ayarlarının otomatik olarak yapılmasını sağlayabilir veya belirtilen ürünler için bazı özel tanımlamalar yapabilirsiniz. Örneğin, bir televizyon filminde bir oyuncunun giydiği kıyafet çok güzel ve tüketicler o marka ve o oyuncuyu arama motorlarında arıyorlarsa, o markaya ait ürünlerin tamamında SEO alanlarına toplu olarak o oyuncunun ismini ekleyebilir ve tüm aramaların sizin sitenize yönlenmesini sağlayabilirsiniz, tabi eğer T-Soft kullanıyor iseniz.

 

22404 Sayfa Bulunamadı İçeriğini Yönetebilme

e ticaret sitelerinde istenen dosya bulunamadığında "HTTP 404 - Dosya bulunamıyor" hata iletisi döndürülür.
Bu durum, e ticaret sitesinde bulunan bir linkin yanlış yazıldığı durumda olabilir, eskiden var olan sayfanın sonradan silindiği durumda, arama motorları bundan haberdar değilse, ziyaretçi arama motorundan bir bağlantıya tıkladığında karşısına çıkabilir.
Başka siteler veya bloglarda, e ticaret sitesi içinden bir sayfaya bağlantı verilmişse sonradan da bu sayfanın linki değişmiş ise böyle bir durum oluşabilir, veya farklı sebeplerden bir daha önceden olan bir sayfa sonradan yayından kalkabilir.
E ticaret siteleri için arama motorları çok değerlidir ve buradan gelen ziyaretçiler altın değerindedir. Gelen ziyaretçilere anlamlı bir sayfa ile, bilgi verilmesi ve onun ilgileneceği içeriklerin o sayfaya konulması çok etkilidir.

 

23Robots.txt Dosyasını Yönetebilme

Robots.txt dosyası e-ticaret siteleri için arama motorları ile haberleşmeye yarayan kritik bir dosyadır.
Zaman zaman bu dosyaya bazı içerikler girerek, arama motorlarına mesaj verilir, bu mesajlar arama motoru optimizasyonu için büyük önem taşıyabilir.
Bu tarz talepler olduğunda müşterilerine yardımcı olan T-Soft yazılım geliştirmelerine bu özelliği de ekleyerek, müşterinin kendisinin istediği değişiklikleri sitesinde kimseye ihtiyaç duymadan anında uygulayabilmesine artık imkan tanımaktadır.
Rabots.txt dosyasını yönetmek için Ayarlar / Genel Ayarlar / Diğer Ayarlar sayfası açılır ve resimde görülen ayar düzenlenir.
(Eğer bu dosyanın kullanımı hakkında bilgi sahibi değilseniz lütfen işlem yapmayınız, yanlış bilgi girişi, arama motorlarından sitenizin kaldırılmasına sebep olabilir.)
Esneklik kelimesi bir yazılıma hiç bu kadar yakışmamıştı işte T-Soft eticaret yazılımı

 

24Google Breadcrumb Özelliği

Bu özellik ile arama motorlarına her bir ürünün kategori basamak düzeni bildirilmekte,  arama motoru ürünü daha iyi anlamakta ve daha çok ziyaretçi yönlendirmektedir.
Ayrıca arama sonuçlarında adres yerine,  kategori basamakları yazılmakta, müşteri isterse ürün sayfasına gidebilmekte, isterse ürünün bulunduğu kategori veya daha üst kategoriye gidebilmektedir.
Resimde görüldüğü gibi, yapılan bir aramada,  ilk sırada ve ikinci sırada T-Soft e ticaret yazılımı müşterilerinden e-tesettür sitesi yer almaktadır.  İkinci sırada  kırmızı okla gösterilen bölümde,   Giyim > Spor Giyim > Eşofman kategorilerinden hangilerine müşteri tıklarsa sitenin o bölümüne gidebilmektedir.
Diğer sonuçlara bakıldığında Google Breadcrumb özelliği ve faydası açıkça fark edilecektir.
Tabii ki arama sonuçlarında da, göründüğü gibi T-Soft projeleri en üstte yer alacak ve en çok ziyaretçiyi alacaklardır.
Ya başka yazılımlarda da bu özellikler zamanla eklenirse ne olacak? diye düşünmeyin sakın, o zaman sizin kullandığınız yazılımda çok daha etkili yepyeni özellikler olacak ve yine rakibiniz olsa olsa bir başka T-Soft müşterisi olacak.
Bol kazançlar dileriz.
Özellik navigasyon bloğu üzerinden çalışmaktadır.  faydalanmak için ürün listeleme ve ürün detay sayfalarında navigasyon bloğunu kullanınız.

 

25Tarayıcı Önbellekleme Özelliği

Arama motorlarında üst sıralarda görünme ve sitelerin hızlı açılması herkesin gündeminde olan iki önemli konu. Son zamanlardan Google arama motoru Tarayıcı Önbelleklemeyi de öncelikli veriler arasına aldı. Hem sitenin daha hızlı açılmasını sağlayan bu özellik hem de Google arama motorunda sitenin rakiplerine göre bir derece daha imtiyazlı olmasını sağlıyor.
Tarayıcı önbellekleme ziyaretçiler E-ticaret sitesini açtığında, resim, css ve js dosyalarını bir kere yükledikten sonra, tekrar sitenin başka sayfalarını gezerken veya aynı sayfaya tekrar geldiklerinde bu verileri tekrardan indirmemelerini sağlıyor. Bu sayede de site açılış süreleri daha da kısalıyor.
Her ikisi için de büyük fayda sağlayan bu özellik T-Soft E ticaret yazılımında geliştirilmiştir.
Tüm paketlerimizi kullanan müşterilerimiz bu özellikten faydalanabilmektedirler. Özelliği aktifleştirmeye gerek bulunmamaktadır. Yazılım standardı olarak tüm paketlerimizde aktiftir.

 

26Google Taxonomy Özelliği

Google her geçen gün, e-ticaret sitelerini normal birer yazı deposu olarak görmeden daha öteye giderek,  sitedeki kategorileri, ürünleri, fiyatlarını her parametresini ayrı ayrı değerlendirip anlamlandırarak, sonuçlarda getirmeye başlıyor.   Diğer taraftan Google bir insan gibi insiyatif kullanamayacağı için, e-ticaret sitelerinde bulunan detayların onun anlayacağı şekilde belirtilmesi gerekiyor.
Bu anlamda Google Taxonomy geliştirildi.  Her ürün bir standartta kategorize edilerek,  tüm dünyada aynı ürünün aynı kategoride anlaşılması için standartlar oluşturuldu.

T-Soft tarafında geliştirilen özellik ile, e-ticaret sitesinde bulunan tüm kategoriler Google Taxonomy ile eşleştirilerek,  arama motoruna ilgili mesaj tam olarak verilmiş olmakta.Taxonomy eşleştirmesi yapmak için Kategori / Kategori  sayfası açılır.  Herhangi bir kategori işaretlenerek Düzenle seçilir.   Ek Bilgiler  sekmesinden Rich Snippets ve Veri Madenciliği için Kategori Yolu alanına Taxonomy kategorisi girilir.   Taxonomy kategorilerine aynı sayfada bulunan Google Ürünler Listesi'ne tıklanarak ulaşılabilir.   Buradaki doğru kategorinin kopyalanarak ilgili alana yapıştırılması yeterlidir.

 

27Google Rich Snippets Özelliği

Google Rich Snippets, e ticaret sitenizdeki verilerin, parametrik olarak, Google veritabanında kaydedilmesi, aramalarda uygun gelen sonuçlarda gösterilmesine dayanan bir etiketleme teknolojisidir. Bu teknolojinin çıkış amacı, sorguların altında içerik ile alakalı olarak tek satırlık bir bilgi verip, ziyaretçinin sayfanın ne ile alakalı olduğunu daha rahat anlayabilmesi için doğmuştur.

Henüz çok yeni, fakat yaygınlaştıkça Google sonuçlarında etkili değişikliklere sebep olacak bu etiketleme türü, e-ticaret siteleri için çok büyük önem etmektedir.   Google Rich Snippets kullanımında çok dikkatli olunması gerekmektedir.  Bu çalışma sonucunda e-ticaret sitesinde yer alan ürünün fiyatı dahi arama motorunda, arama sonucunda  çıkabilecektir.

 

28Google Canoncial Uyumluluğu

Bir sitede, aynı ürün grubunu sıralayan çok sayıda sayfa bulunması yaygın bir durumdur. Örneğin, bir sayfada alfabetik sırayla sıralanan ürünler görüntülenebilirken başka bir sayfada aynı ürünler fiyata veya dereceye göre listelenmiş biçimde görüntülenebilir.

Google bu sayfaların aynı içeriğe sahip olduğunu anlarsa, arama sonuçlarımız için yalnızca bir sürümü dizine ekleyebiliriz. Algoritmalarımız kullanıcının sorgusuna en iyi yanıt verdiğini düşündüğümüz sayfayı seçer. Bununla birlikte, kullanıcılar artık rel="canonical" özelliğine sahip bir <link> öğesini sayfanın standart olmayan sürümünün <head> bölümüne ekleyerek arama motorunda standart bir sayfa tanımlayabilir. Bu bağlantının ve özelliğin eklenmesi site sahibinin aynı olan içerikleri tanımlamasına ve Google'a şu öneride bulunmasına olanak verir: "Bu sayfaların tümünün içeriği aynı ve bu sayfa daha yararlı. Lütfen arama sonuçlarında bu sayfaya öncelik verin."

Bu yeni seçenek, Google'ın standart olarak işleme koyması gereken sayfanın sürümünü site sahiplerinin önermesine olanak tanır. Google, hangi URL gruplarının aynı içeriğe sahip olduğunu belirlerken ve arama sonuçlarında görüntülenmek üzere en çok hangi sayfanın aramalarla ilgili olduğunu değerlendirirken bu öneriyi diğer uyarılarla birlikte dikkate alacaktır.

Böylece aynı içeriklere sahip olan fakat farklı isimlerle erişilen sayfaların bir aldatmaca veya hata olmadığı açıkça Google'a anlatılmakta ve ilgili e-ticaret sitesinin kalitesi yükselmekte ve bulunabilirliği artmaktadır.

Özellik tüm paketlerimizde bulunmaktadır.   Aktifleştirilmesi için herhangi bir ayar gerekmemektedir.

 

29Ürün Etiketleme Özelliği

Arama motoru optimizasyonu e ticaret siteleri için olmazsa olmaz konuların başında geliyor.    E-ticaret siteleri arama motorlarında ne kadar iyi indeksleniyor  ve arama yapıldığında üst sıralarda geliyorsa o kadar iyi ziyaretçi alıyor ve satış rakamları da paralel olarak artıyor.
 
Arama motorlarına ürün ne kadar anlaşılır bir şekilde gösterilirse, arama motoru da ürünü o kadar iyi anlar ve sonuçlarında o ürüne daha çok yer verir.
 
Bu kapsamda yapılan geliştirme ile Ürün Etiketleme modülü hazırlanmıştır.
 
Ürün etiketleme modülünün çalışma esası şu şekildedir;  Bir ürünün ilişkili olduğu diğer kelimeler o ürünün detay sayfasında bağlantı şeklinde görüntülenir.
 
Arama motoru ilgili sayfayı indekslerken, ilişkili diğer bağlantıları da görür ve o sayfaları da indeksler, iki ilişkili sayfadan birbirine verilen bağlantı çok değerlidir.
 
Aynı şekilde bu sayfalar sitemap.xml üzerinden de arama motoruna ayrıca gönderilmektedir.
 
Aşağıdaki resimde bir ürün sayfasındaki etiketler görünmektedir.
 

 
Bu etiketlere tıklandığında görünen sayfa aşağıdadır,   
 
Açılan sayfada aynı etiketin kullanıldığı ürünler yer alır.
 

 
Etiket yönetiminin benzer uygulamaları farklı yazılımlarda kullanılmakla beraber, T-Soft eticaret sistemi bu yapının dünyadaki en esnek modelini yazılıma dahil etmiştir.
 
Aşağıdaki resimde yer alan Blok Yönetimi sayfasından etiket sayfalarının blok yerleşimleri düzenlenir,  bu sayede çok özgün görünümler elde edilebilmektedir.  Etiket sayfasına arama motorundan ulaşan ziyaretçilere, sayfaların değişik yerlerine konulabilecek farklı görseller ile mesaj verilebilir
 

 
Etiket bölümü lisansa tabidir.  T-Soft live e-ticaret paketi ile beraber ücretsiz olarak ta verilmektedir.
 
Ürün detay sayfasında Etiket sekmesi tıklandığında,    Etiket Ara  kutucuğundan,  o ürünle ilgili bir kelime yazılır,  yazıldığı anda aşağı doğru bir pencere açılır ve Google arama motorunda eş zamanlı yapılan bir arama ile o ürünle en ilişkili kelimelerin Google tarafında görüldüğü belirlenir,  kelimenin sağında yer alan artı ikonuna tıklanarak o kelime etiket listesine alınır.
 
Bu yardımcı araç sayesinde  yazılım doğru kelimeleri önerir.  Her bir üründe 12 etiket eklenebilmektedir.  
 

 
Eklenen her bir etiketin,  Arama motoru optimizasyonu için Başlık, Anahtar Kelime ve Tanım alanları da tek tek doldurulabilmektedir.
 
Yine Etiket Ürün Listesi Üst / Alt Vitrinini Yönet seçeneği tıklandığında da açılan sayfadan, o etiket sayfasının üstünde ve altında görülebilecek yazılar eklenir,  böylece sayfa tamamen özgün ve benzersiz olmuş olur.
 

 
Her bir etiket sayfası www.alanadiniz.com/etiket  şeklide  bir adrese sahip olacağı için listelenmesi ve üst sıralarda görünmesi o kadar kolay ve etkili olacaktır.

 

30Yandex Market Entegrasyonu

Ürünleriniz Yandex Markette!
 
Arama motorları e-ticaret sitelerinin en büyük yardımcıları,  müşterilerin maliyetsiz olarak eticaret sitesine ulaşmalarını sağlayan en faydalı platformlar.   Son zamanlarda Yandex gerek ulusal reklamlar gerekse de farklı mecralar üzerinden tüketicilerde yaygın olarak kullanılmaya başladı.
 
Yandex bir çok farklı uygulaması ile dikkat çekiyor. Son olarak kullanılmaya başlanan Yandex Market ile, e ticaret siteleri ürünlerini sergilemekte ve doğrudan satışa yönelik müşteri almaktadırlar.
 
Yandex entegrasyonu ile Yandex'te bir e-posta hesabı açıldıktan sonra,  http://contact2.yandex.com.tr/addshopindex/ adresinden  kayıt olmak yeterlidir.   
 
Açılan sayfada İleti alanına  http://www.alanadiniz.com/xml/yandexmarket.com.php  yazılarak formun gönderilmesi gerekmektedir.
 

 
 T-Soft Proactive ve üzeri tüm paketlerimizde bu özellik kullanılabilmektedir.
 
 Daha çok kazanmak elbette herkesin hakkı ama öncelik her zaman T-Soft e-ticaret sistemi kullanıcılarınındır.

 

31Resim Site Haritası (Images Sitemap)

E ticaret siteleri kendisini arama motorlarına ne kadar iyi ifade edebiliyorsa, o kadar üst sıralarda yer almaları da mümkün olabilmektedir.
 
Arama motorları son zamanlarda resimlere öncelikli olarak yer vermektedir.
 
Arama motorlarında özellikle Google arama motorunda,  genel olarak üst sıralarda yer alabilmek, özellikle de resim aramalarında, ürün resimlerinin ilk görünen sonuçlarda yer alması için resim site haritası yapısı geliştirilmiştir.
 
www.alanadiniz.com/sitemap_images.xml    bağlantısı resim site haritası adresidir.   Google web sitesi yöneticisi araçlarından bu adres kayıt edildiğinde,  resim aramalarında e-ticaret sitesi üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır.
 

 
Teknolojinin akıl almaz bir hızla geliştiği günümüzde, bu hıza ayak uydurabilmek için, T-Soft e-ticaret ile çalışmanın önemi de o kadar artmaktadır.
 
İyi bir alt yapı, iyi cirolar getirmekte, problemli sistemler girişimcileri işinden etmektedir.

 

 

T-Soft e-ticaret yazılımı bu temel özelliklerin yanında onlarca küçük detayla, arama motorlarına, e-ticaret sitesi ile ilgili içeriği doğru bir şekilde iletmekte,   bu şekilde t-Soft e-ticaret sistemini kullanan yüzlerce e-ticaret sitesi, her gün on binlerce ziyaretçi almakta ve bunları satışa dönüştürmektedir.

T-Soft olarak lider olmanın bir sorumluluk gerektirdiğinin bilincinde ve devamlılığını sağlamak için çalışmaktayız.